Nem csak a Recsken elhunyt, vagy itt szenvedett emberekre emlékezünk, hanem a kommunizmus összes áldozatára - mondta Harrach Péter, a KDNP parlamenti frakciójának vezetője szombaton a Heves megyei Recsken, az egykori munkatábor helyén kialakított történelmi emlékhelyen tartott megemlékezésen.

A kereszténydemokrata politikus úgy fogalmazott: a kommunizmusban rendszerszintű volt az üldözés és a gonoszság, mert a kommunisták nem ismerték az emberi méltóságot, a nemzet- és hazaszeretet.
Harrach Péter azt mondta, az emberi méltóság olyan alapvető tanítása a kereszténységnek, amely minden embernek, "minden normális eszmeiségnek" része kell, hogy legyen.
A teremtett világunk nagyszerű alkotás, melynek a csúcsán az ember áll, akinek az a dolga, hogy még gazdagabbá, szebbé tegye azt. Az emberi méltóság fontos eleme a szabadság, ugyanakkor tisztelnünk kell a másik ember szabadságát is - fogalmazott.

A KDNP frakcióvezetője arról is beszélt, hogy az ember nem csak személy, hanem közösségi lény is, ám az individualistáknak - elsősorban Nyugat-Európában - nincs mondanivalójuk a családról, a nemzetről, az egyházról, de még a lakóközösségről sem. A mai nagy európai problémák is ebből fakadnak.
Szavai szerint az emberi jogok torz értelmezéseként csupán a jogok követelése jelenik meg, az ember feladata, felelőssége, kötelezettsége már nem. Az emberről és a közösségről nincs hiteles képe azoknak, akik ezeket a problémákat okozzák.
Harrach Péter szólt arról is, hogy az önvédelem kötelezettségünk, kötelességünk a nemzet, a haza, az európai kultúra iránt. A közösség védelmének ugyanakkor ki kell egészülnie az egyén iránti kötelezettséggel is. Amikor a magyar kormány szerződést köt a karitatív szervezetekkel, hogy tegyék a dolgukat, az emberségéről tesz tanúságot.
Azt is mondta, kötelességünk a közel-keleti keresztény közösségek megsegítse is. Szerinte a globalizálódó világban minden ember iránt van felelősségünk. Emlékeztetett: a magyar honvédség ezer katonája 13 országban segít helyben rendet teremteni, hogy a háborúk miatt elüldözöttek otthon maradhassanak. Segítséget tudunk nyújtani emellett kórházak, iskolák építésében is.

Recsk üzenete, tanulsága is az, hogy az ember és az emberi szabadság iránti tisztelet mellett szem előtt kell tartani a közösségünk védelmének, építésének kötelezettségét is - mondta Harrach Péter.

Somssich Tamás, a megemlékezést szervező Recski Szövetség főtitkára arról beszélt, hogy az egykori recski tábor méltó megjelenési formát kap, a Nemzeti Örökség Intézetének segítségével már megkezdődtek az előkészületi munkák. A szövetség tervezi továbbá, hogy egy Recsk központjából induló, az idős korosztály táborba való feljutását segítő kisbuszt állítanak szolgálatba.
Az ÁVH által működtetett, a "magyar Gulágnak" is nevezett egykori recski munkatáborban 1950 és 1953 között mintegy ezerötszázan raboskodtak. Recsk egyike az országszerte található 47 történelmi emlékhelynek.