A munkáltatók gyakran lehetetlen elvárásokkal fordulnak munkavállalóikhoz, fiatalkorban már sok évnyi tapasztalatot követelnek, míg az idősebbeket éppen koruk miatt nem hajlandók alkalmazni. Amikor interjúra is kerül a sor, gyakran becsapós kérdéseket tesznek fel reménybeli alkalmazottaiknak, melyek sokszor nem is arra irányulnak, amire gondolnánk!
Mesélj magadról!

Ez az egyik leggyakoribb kérdés, azonban hiába az egyszerűsége, nem olyan könnyű jól felelni rá. Sokan elkezdenek személyes dolgokról beszélni, vagy a magánéletükről, a munkáltató azonban arra kíváncsi, hogy milyen a személyiséged, illetve korábbi munkahelyeden miket sikerült elérned. Hangsúlyozd ki sikereidet és le lesznek tőled nyűgözve.

Nevezz meg három erősséget és gyengeséget!

Ez lehet a legnagyobb buktató. Gondold át, hogy milyen típusú állásra is jelentkezel és aszerint válaszold meg, például ha fontosak a határidők, semmiképp ne mondd, hogy nem tudod tartani őket. Ilyenkor a legjobb, ha kihangsúlyozod azokat az erősségeidet, amelyek a munkához szükségesek, a gyengeségeidet viszont eltompítod azzal, hogy azt mondod, ezen megpróbálsz változtatni.

Miért akarsz itt dolgozni?

Itt a motivációd érdekli őket, így semmiképp ne válaszold azt, hogy több lenne a fizetésed, mint az előző munkahelyeden, vagy közelebb van a lakásodhoz. Fontos, hogy éreztesd az interjúztatóval, hogy nem csak egy másik munkát, hanem éppen EZT a munkát szeretnéd.

Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb?

Ebből könnyen kiderül mi is számodra a legfontosabb, beszélhetsz a kedvenc projektedről, vagy valamilyen általad elért sikerről, a lényeg az, hogy látszódjon rajtad a lelkesedés.

Mennyi ideig dolgoztál? (Illetve miért?)

Ha rövid ideig dolgoztál az előző munkahelyeden, felmerülhet a kérdés az interjúztatóban, hogy talán a kitartásoddal van gond. Ha nem veled volt a probléma, mondd el nyugodtan, miért hagytad ott, de egyszerűen azt is felelheted, hogy nem találtad még meg azt a céget, ahová igazán be tudtál volna illeszkedni.