A kormány minden eddiginél nagyobb béremelési programot indított szeptembertől az egészségügyi szakdolgozóknak, annak eredményeként az ágazatban 65 százalékkal növekedhetnek a jövedelmek 2019-re - mondta a Fidesz-frakció szóvivője szombaton Budapesten.   
Halász János a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, az egészségügyben a rendszerváltás óta, 26 éve nem volt példa ilyen mértékű és ennyire kiszámítható többéves béremelési programra.

Jól működik a kormány stratégiai partnerségi rendszere

Összességében jól működik a kormány nagyvállalatokkal kötött stratégiai partnerségi rendszere, amely fontos eleme a munkaalapú társadalom megteremtésének - mondta Halász János sajtóhírekre reagálva.

A szóvivőt a Magyar Nemzet legfrissebb számában megjelent információkról kérdezték, amelyek szerint az amerikai Jabil elektronikai ipari konszern 600 alkalmazottjának elbocsátását tervezi azt követően, hogy a társaság és a kormány 2013-ban stratégiai partnerségre lépett egymással, 2011-ben pedig 6 milliárd forintos állami munkahely-teremtési támogatást kapott.

Halász János kiemelte, a stratégiai megállapodások fontos részét jelentik a kormány munkaalapú társadalomra vonatkozó alapcéljának, vagyis annak, hogy Magyarországon dolgozni tudjon mindenki, aki dolgozni akar.

A Fidesz szóvivője szerint ennek tudható be, hogy "soha nem látott mélységben van a munkanélküliség" és sok százezer új munkahely jött létre. A kormánypárti politikus szerint ezért az egész rendszert biztosan nem kell megváltoztatni, ugyanakkor egyedi esetekben lehetnek vizsgálatok.


Kiemelte, az egészségügyi szakdolgozók jövedelme négy lépésben növekedhet: a bérek idén szeptemberben átlagosan 26,5 százalékkal emelkednek, majd jövő novemberben 12 százalékkal, az azt követő két évben pedig 8-8 százalékkal.

A szóvivő szerint mindez azt mutatja, hogy míg a baloldal kormányzása idején az egészségügyben pénzelvonás, kórházbezárás, elbocsátások és összességében létbizonytalanság volt tapasztalható, addig a Fidesz megbecsüli és támogatja az ágazatot, valamint az abban dolgozókat.

Halász János közlése szerint a kormány azon dolgozik, hogy az egészségügyben jobb anyagi és munkakörülmények között lehessen dolgozni. Hangsúlyozta, szeptembertől nem csak az ápolók, hanem a szakorvosok, szakgyógyszerészek alapbére is nőtt, most 107 ezer forinttal, amit jövő novemberben újabb 100 ezer forintos emelés követ. Fontosnak nevezte, hogy a béremelés az Országos Mentőszolgálat orvosait és szakdolgozóit is érinti.

A kormány az idén és jövőre 100 milliárd forintot fordít ezekre a béremelésekre - mondta a szóvivő, hozzátéve, a Fidesz kormányzása óta az egészségügyi dolgozók bérrendezésére eddig 300 milliárd forintot fordítottak.

Halász János emellett megjegyezte, az egészségügyi alapellátásban dolgozók most 41 százalékkal több pénzt vihetnek haza, mint 2010-ben és további emeléssel számolhatnak. Példaként említette, hogy a házi- és gyermekorvosoknak idén is praxisonként átlagosan 130 ezer forinttal jut több havonta, a védőnők fizetésemelése havi 30-35 ezer forinttal, míg a fogorvosi praxisok támogatása havonta 50-55 ezer forinttal lesz magasabb.

A Fidesz szóvivője felidézte azt is, a kormány jogszabályban garantálja, hogy az önkormányzatok teljes egészében a védőnők béremelésére fordítsák az erre szánt kormányzati támogatást.

Összességében 325 milliárd forinttal jut több az egészségügyre a jövő évi költségvetésben, mint a baloldali kormányok utolsó büdzséjében - fejtette ki Halász János, aki hozzáfűzte azt is, hogy emellett 500 milliárd forint értékben újulnak meg kórházak, rendelők.

A kormánypárti politikus emlékeztetett továbbá, a kabinet korábban a pedagógusoknál, rendőröknél és katonáknál vezetett be többéves béremelési programokat, amelyekkel átlagosan 50 százalékkal növekedik az érintettek jövedelme.