A kötelező betelepítési kvótáról szóló népszavazás ügydöntő lesz, ami azt jelenti, hogy valamilyen jogalkotási aktusra kötelezi a kormányt – mondta ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász. A Civil Összefogás Fórum szóvivője a 888.hu-nak adott interjújában arról is beszélt: egy érvényes és eredményes népszavazásnak morális következménye is lesz azokra nézve, akik a szavazás megtagadására, illetve a szavazólapok „megszentségtelenítésére” szólítottak föl. Ha a nemek győznek egy érvényes referendumon, az arra kötelezi a parlamentet, hogy jogalkotási lépéseket tegyen az ügyben – nyilatkozta ifj. Lomnici Zoltán a portálnak.
Ez a jogalkotási aktus belföldre vonatkozik majd, de az alkotmányjogász szerint majdnem biztos, hogy meg fog születni a menekültek kötelező tagállami elosztásáról szóló európai uniós rendelet. Ez esetben a magyar és az uniós szabályozás között összeütközés alakul ki. A CÖF szóvivője szerint azonban az Alkotmánybíróság előtt van egy ombudsmani beadvány, amely arról szól, hogy ne lehessen végrehajtani a magyar Alaptörvény emberi jogi passzusaiba ütköző rendelkezéseket, márpedig a kötelező csoportos betelepítés is ilyen lehet. Ez lehet a közjogi következménye egy érvényes népszavazásnak, de lesz politikai is Lomnici szerint, hiszen eddig minden népszavazásnak volt következménye az unióban, legutóbb éppen a britek kilépési szándékának. Lomnici úgy véli, demokratikus keretek között nem tartható az elitista brüsszeli politika, hogy sorsfordító kérdéseket nem szabad az emberekre bízni, mert a többség nem rendelkezik ehhez megfelelő szellemi ítélőképességgel. Másrészről egyre inkább a kétsebességes Európa felé haladnak a dolgok szerinte, ahol – mint fogalmazott Lomnici – „a Lajtától nyugatra van az elit Európa, keletre pedig a szolganemzetek”.
Olyan kérdésben kell dönteni október 2-án, amely évtizedekre meghatározza a nemzet sorsát
A CÖF szóvivője arról is beszélt, hogy szerinte politikai haszonszerzés, amikor ellenzéki pártok arra buzdítanak, hogy az emberek maradjanak otthon október 2-án, ugyanis szerinte egy olyan kérdésben kell dönteni, amely évtizedekre meghatározza a nemzet sorsát. A migrációs hullám kezelése és a benne rejlő biztonsági kockázat nemzeti és nem pártpolitikai kérdés – mondta.
„Persze lesz morális következménye is egy érvényes és eredményes referendumnak. Akik a bojkottra szólítottak fel, akik a szavazólapok megszentségtelenítésére buzdítottak, akik minden erejükkel azon dolgoztak, hogy ez a népszavazás ne jöjjön létre, azok feláldozták demokratikus elveiket a politikai haszonszerzés oltárán, majd le kell vonniuk a szükséges következtetéseket” – mondta ifj. Lomnici Zoltán.
0 Megjegyzések