Egyharmadával csökken három évtized alatt az Észak-Magyarországon élők száma. A képzettek elvándorolnak, ezért bajba kerülnek a cégek is – a képzetlen helyiek meg nem találnak munkát…
Egyre kevesebb ember él Észak-Magyarországon, és átlagban ők is egyre idősebbek. A fiatalok ugyanis inkább Közép-Magyarországra, nyugatra, vagy külföldre költöznek, hiszen munka is több van, ráadásul a fizetések is jobbak. Így viszont az országrész lassan ki fog ürülni…

Persze van olyan munkaadó, aki azzal próbálkozik, hogy szállást ad a munkáért cserébe.

Az Eurostat előrejelzése alapján Észak-Magyarországon 2050-ben 35%-kal élhetnek majd kevesebben, mint 2015-ben, aminek a természetes népességfogyás mellett az elvándorlás is az oka – mind a külföldre, mind a belföldre való elvándorlás jelentős a területen.

Egyre több az eladó ház, elfogytak a fiatalok a faluból – mondta el a Ripost-nak egy Heves megyei faluban élő 76 éves néni.

Unokája pedig annyit tett hozzá, hogy másik nagymamájának a házát évek óta nem tudják eladni, mert nem jön ide senki. Az utcában több ház is eladó, csak a legjobbak kelnek el, pedig a hármas út mellett vannak.

A fiatalok inkább elköltöznek, például Budapestre.

A szakmámban nem találnék állást, vagy csak nagyon kevés pénzért. Amúgy is lassan minden barátom Pesten van – mesélte nekünk egy rendezvényszervező.

Kevés pénzből nem lehet nagy lábon élni.

Egyre idősebb és képzetlenebb az átlag, egyre rosszabbak a munkák is

Önmagában nem az a legnagyobb probléma, hogy csökken a térségben élők száma, hanem az, hogy így átalakul a helyi társadalom is – mondta el a Ripost-nak, Kiss Ambrus, a Policy Agenda munkatársa.

Az elvándorlás miatt a képzettebb emberek elhagyják a térséget. A közmunkások aránya is túl nagy itt a foglalkoztatottakon belül.

Borsodban most például ez az arány 13 százalék, míg Szabolcsban 17. Vagyis két út áll az emberek előtt: elmennek, vagy elvállalják az alacsony keresetű munkákat. Ez a pénz azonban kevés ahhoz, hogy rendesen tudjanak költekezni. Így azok a helyi vállalkozások, akik a térség társadalmából “éltek”, tönkremennek, és ők is vagy az elvándorlást választják, vagy beállnak a rosszul fizető állások valamelyikébe.

Nincs munkaerő, bajban a helyi cégek – újak meg nem jönnek

A másik probléma az elvándorlással, hogy ha akadna is befektető, aki itt akarna kezdeni valamit a pénzével, nem fog megfelelő munkaerőt találni magának, hiszen a képzettebbek már elmentek.

Tehát kitörni sem tud a térség ebből az ördögi körből – tette hozzá Kiss Ambrus. Vagyis az út egy lefelé vezet, és a lejtő egyre meredekebb…

Meg lehet-e akadályozni egy egész országrész végleges lecsúszását?