Az EBESZ nyakatekert közleményt adott ki a közelgő oroszországi választásokról. Megpróbálják szörnyen demokratikusnak beállatni magukat, miközben de facto elismerik a Krím félsziget annexióját.
Nem küld megfigyelőket a Krím-félszigetre a szeptember 18-i orosz parlamenti választásokra a Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája (ODIHR) – közölte Jan Petersen, az intézmény oroszországi missziójának vezetője.
Az Izvesztyija című orosz napilap hétfői számában megjelent interjújában Petersen elmondta, hogy az ODIHR megfigyelői Oroszország minden régiójában jelen lesznek, de mivel "az EBESZ munkája a tagországok konszenzusán alapul, a Krím nem része a megfigyelésünknek".
A tagországok konszenzusa egyelőre túl sokat nem jelent, ám szakértők szerint az EBESZ ezzel a tettével de facto elismeri a Krím-félsziget annexióját.
Jelentésünkben semmi sem szerepel majd a félszigetről" – jelentette ki arra a kérdésre válaszolva, hogy a misszió elismeri-e a krími választások eredményét.
Elmondta, hogy az ODIHR 300 "rövidtávú" megfigyelője a hét folyamán érkezik meg Oroszországba, további 64 fő pedig egy hónapon át folytatja tevékenységét.
Oroszország választ, az EBESZ pedig gyáva
Oroszországban vasárnap választják meg az Állami Duma (a szövetségi parlament alsóháza) 450 új képviselőjét, a honatyák egyik felét egyéni körzetben, a másik felét pedig országos pártlistáról. Az előrejelzések szerint mind az egyéni, mind a listás eredmények alapján a kormányzó Egységes Oroszország marad a törvényhozás meghatározó frakciója. A választásokra 14 párt állított országos listát. A parlamentbe az juthat be közülük, amelyik megszerzi a szavazatok legalább 5 százalékát. A bekerülési küszöb korábban 7 százalék volt.
Ugyanezen a napon választják meg 39 régió képviseleti szervét, az Oroszországi Föderációt alkotó 85 entitás közül hétnek a vezetőjét, valamint mintegy 5 ezer önkormányzatot. Az összesen 38 ezer mandátumért több mint 103 ezer jelölt indul, 49 párt és hat társadalmi szervezet képviseletében.
A Krímet és az Ukrajnában különleges státusú Szevasztopolt Oroszország 2014 márciusában foglalta el, és a még ugyanabban a hónapban megtartott helyi népszavazás nyomán "integrálta" is a területet. A félsziget elcsatolását csak Fehéroroszország, Afganisztán, Kuba, Észak-Korea, Nicaragua, Szíria és Venezuela ismerte el.
A szomszédos országokban szavazhatnak majd az Ukrajnában élő oroszok
Az Ukrajnában élő orosz állampolgárok számára "mindenesetre" megszervezték, hogy az Ukrajnával határos államokban voksolhassanak a szeptember 18-i parlamenti választások idején, miután Kijev megtagadta, hogy ezt az Ukrajnában működő diplomáciai képviseleteiken tehessék meg - jelentette ki Ella Pamfilova, az orosz Központi Választási Bizottság elnöke.
A RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva Pamfilova reményét fejezte ki, hogy az ukrán kormány megváltoztatja álláspontját, mert szerinte a kialakult helyzet "a legváratlanabb módon, bumerángként üthet vissza Ukrajnára". Az ukrán külügyminisztérium szombaton közölte: nem tartja lehetségesnek az orosz Állami Dumába történő választások lebonyolítását az orosz külképviseletek helyiségeiben. A diplomáciai tárca azzal indokolta az álláspontját, hogy Moszkva Kijev tiltakozása ellenére az annektált Krím félsziget lakossága körében is megtartja a szavazást.
0 Megjegyzések