A nők negyedének méhében található jóindulatú daganat, mióma. Ez gyakran teljesen tünetmentes, nők ezreinél azonban akár meddőséget is okozhat. A mióma műtéti úton kezelhető, a nehéz operációt azonban jelentősen segíti egy új terápiás megközelítés.
Nők tízezreiben kimutatható az úgynevezett mióma, amely a méh falából kiindulva növő, általában jóindulatú daganat. A méh lényegében sima izomsejt, ennek felszínéből nőnek ki ezek a göbök.
A nők jelentős részének van miómája
Mint dr. Ács Nándor egyetemi docens, a II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgató-helyettese elmondta, tapintással a termékeny korban lévő (25-55 év közötti) nők 30-40 százalékánál, az ennél pontosabb vizsgálatot jelentő ultrahanggal 50, míg boncolás során a nők 70 százalékánál találtak miómát. Ezek általában egy-két centiméter átmérőjűek, de volt már, hogy egy nagyobb focilabda méretű gömböt távolítottak el a páciensből. A mióma kialakulásában jelentős szerepet játszik a genetikai hajlam, de a hormonok - az ösztrogén és a gesztragén - is.
Meddőséget is okozhat
Mint a szakértő kifejtette, a mióma lehet teljesen tünetmentes is, ez az elhelyezkedéstől függ. Az esetek körülbelül felében kifelé nő a mióma, ekkor nem okoz kellemetlenséget. Ha azonban a méh belső felszíne felé növekszik, általában bő, görcsös, darabos vérzést, vagy a két menzesz közti vérzést okoz. Ezek kellemetlen, de nem súlyos tünetek.
Ennél lényegesen nagyobb gond, hogy bizonyos esetekben meddőséghez vezethet. Mint dr. Ács Nándor kifejtette, azzal, hogy kitolódott a gyermekvállalás 30 éves kor fölé, a miómáknak van ideje kifejlődni, ez pedig gondot okozhat a teherbeesés, vagy a magzat kifejlődése során.
Az egyetemi docens hozzátette: nagyon ritka esetben bár, de a mióma rosszindulatú daganattá is válhat, ez az úgynevezett szarkóma, amely nehezen kezelhető. Ennek legfőbb jele, ha a mióma hirtelen nagyon gyorsan elkezd nőni.
Műtéttől a gyógyszerig
A jóindulatú miómára a klasszikus kezelés az egész méh eltávolítása (hysterectomia), illetve csak a mióma kivétele. Utóbbi egy sokkal nehezebb műtéti technika, amelyet vágással, újabban pedig endoszkóppal is végeznek. Mivel ez így is egy nagy és meglehetősen sok vérveszteséggel járó operáció, a szakorvos szerint mindenképp a gyógyszeres megoldás lenne a legjobb.
Eddig csupán egyetlen injekció létezett, amely azonban kellemetlen és hosszan tartó mellékhatásokkal járt (ezzel lényegében menopauzát idéztek elő a betegeknél). Néhány hete azonban már elérhető egy új terápiás megközelítés is, amely hormonális úton, a mióma szövetében hatva gátolja a mióma növekedését.
Önmagában ez a szer sem jelent végleges megoldást, ám azáltal, hogy megállítja, bizonyos esetekben pedig zsugorítja is a miómát és közben csökkenti a vérzést, sokkal egyszerűbben és jobb vérkép mellett lesz operálható a beteg. Mellékhatásai pedig olyan enyhék, mint egy átlagos fogamzásgátló tablettának.
0 Megjegyzések