A hetek óta szinte közellenséggé vált muszlim női fürdőruha, azaz a burkini, az orvosok szerint akár életet is menthet. A szakemberek ugyanis azt állítják, hogy viselése megóvhat a bőrrák kialakulásától.
“A burkinit Ausztráliában találták fel, ahol már évtizedek óta rendkívül magas a bőrrák gyakorisága, és a muszlim fürdődresszt 50 százalékban nem mohamedán nők viselik” – jelentette ki egy napokban tartott kongresszuson Claus Garbe, az onkodermatológusok európai szövetségének elnöke.

A német szakember arról is beszélt, hogy a melanóma és a bazalióma is az UV-sugárzás miatt keletkezik. Tanulmányok szerint viszont a napozószerek nem tudják megelőzni a bőrrákot.

Egy német tanulmány pedig arról ír, hogy a melanómát megelőző stádium megjelenésének kockázatát a fényvédők használata nem csökkenti. Garbe véleménye alapján a legjobb védekezés a megfelelő öltözet és ennek egyik formája a burkini lehet.
“Mivel a napsugarak hosszabb távon fejtik ki hatásukat, megfelelő öltözködéssel 2050-től lehetne megfordítani a jelenlegi trendet, vagyis csökkenteni a bőrrák gyakoriságát” – mondta Claus Garbe.

A nyugati országokban 1950-ben 100 ezer lakosra még évente 1 melanóma jutott. 1970-ig ez a szám háromra, 1990-ig nyolcra, 2010-ig pedig 25-re nőtt. 2030-ban ez alapján már 43 eset jut majd 100 ezer emberre.
“A fehér ráknak is nevezett bazalióma gyakorisága az 1950 öt esetről 2030-ig évi 400-ra növekszik a jelenlegi irányzatokat figyelembe véve.” – közölte az onkológus.

Franciaországban az elmúlt hónapok merényletei után egy tucat városban tiltották be a burkini viselését, de valahol már felfüggesztették a tilalmat.