Annak ellenére, hogy világviszonylatban hazánk nyugodt régiónak számít, ez nem azt jelenti, hogy ne lennének földlökések hazánkban. Évente átlag 100-200 kisebb rengés észlelhető.
Kegyetlen pusztítást végzett a szerdai földrengés Olaszországban, a legfrissebb adatok szerint már 250-re emelkedett a halálos áldozatok száma péntek reggelre. Tóth László szeizmológus szerint a 6,4-es erősségű rengés közepesnek mondható,évente körülbelül kétszáz hasonló esetet észlelnek a bolygón.
Az olaszországi hatásfokát növelte, hogy sűrűn lakott területen történt, ahol többnyire régi épületek álltak, valamint az is, hogy felszínhez viszonylag közel, tíz kilométeres mélységben pattant ki – elemezte a szakember az olaszországi tragédiát.
A rengeteg halálos áldozatot és több száz sérültet követelő természeti katasztrófa után joggal merül fel a kérdés, hogy vajon Magyarországon számíthatunk-e pusztító erejű földrengésre.
“Jelentősebb károkat okozó rengés tizenöt-húszévenként, míg erős, nagyon nagy károkat okozó földrengés negyven-ötven éves visszatérési idővel van” – mondta dr. Győri Erzsébet, aki felelevenítette az elmúlt évek nagyobb rengéseit is.
A 20. században öt olyan földrengést jegyeztek fel a mai Magyarország területén, melyek jelentős károkat okoztak: Kecskeméten 1908-ban és 1911-ben, Egerben 1925-ben, Dunaharasztin 1956-ban és Berhidán 1985-ben. A ciklikusság alapján pedig kiderül, hogy a következő tíz évben bármikor lehet nagy pusztítást okozó földrengés, ám a szakember finomabban fogalmazott.
Ezek az adatok statisztikák, így akár húszévenként vagy hetvenévenként is lehet katasztrófa, ezt sajnos nem lehet előre jelezni. Folyamatosan elemezzük az adatokat, de a földrengés olyan, mint amikor valaki elkezd egy pálcát hajlítani: egyszer el fog törni, de nem tudni, pontosan mikor– mondta Győri Erzsébet.
0 Megjegyzések