„Valamikor Szíriában is véget ér a polgárháború"
A bajor kormány egyik vezető tisztségviselője szerint az elkövetkező három évben több százezer Németországba érkezett menekültet vissza kell küldeni származási országába. Beata Szydlo lengyel kormányfő kijelentette: az uniónak változtatnia kellene bevándorláspolitikáján.
Markus Söder pénzügyminiszter erről a Der Spiegel című hetilap legfrissebb számában nyilatkozott. A bajor miniszter, a Keresztényszociális Unió (CSU) tekintélyes politikusa álláspontját azzal indokolta, hogy - mint fogalmazott - egy teljesen idegen kultúrkörből ilyen sok embert a legjobb szándék ellenére sem lehet sikeresen integrálni.
Söder arra is utalt, hogy a szövetségi belügyminisztérium értékelése szerint egyes származási országok - mint például Afganisztán és Irak - már most biztonságos országnak számít, azaz olyan államnak, ahová visszaküldhetők a menekültek. „És valamikor Szíriában is véget ér a polgárháború" - tette hozzá.
A menekültek befogadására vonatkozó németországi törvény azt irányozza elő, hogy a menekülés okainak megszűnése esetén az emberek visszaküldhetők származási országukba.
Az elmúlt évben egymillió menedékkérő érkezett Németországba. Az úgynevezett balkáni útvonal lezárása, illetve az Európai Unió és Törökország között néhány hónappal ezelőtt létrejött megállapodás után az Európába érkezett menekültek száma jelentősen csökkent.
Szydlo: Lengyelország elutasítja a bevándorlók kötelező kvóták alapján megvalósítandó szétosztását
Az Európai Unió migrációs politikája nem hozott pozitív eredményt, ezért változtatni kell rajta - hangoztatta Beata Szydlo lengyel miniszterelnök szombaton Romániában, miután Dacian Ciolos román kormányfő tárgyalt a bukovinai Gura Humoruluion. A Mediafax hírügynökség beszámolója szerint Szydlo a brüsszeli migrációs politika kudarcának tulajdonította azt is, hogy az Egyesült Királyság a referendumon az EU-ból való kilépésre szavazott. Úgy vélte, az uniónak sokkal többet kell költenie az illegális bevándorlás megelőzésére, és leszögezte: Lengyelország elutasítja a bevándorlók kötelező kvóták alapján megvalósítandó szétosztását.
A két kormányfő közös sajtóértekezletén mindkét fél fontosnak nevezte a párbeszéd folytatását Törökországgal - ennek érdekében tett közös látogatást a héten Ankarában a lengyel és a román külügyminiszter. Ciolos kiemelte: a Fekte-tenger térségének stabilitása mellette az is közös érdek, hogy Törökország teljesítse az illegális migráció megfékezése terén tett kötelezettségvállalásait.
A román kormányfő elmondta: Bukarest a júliusi NATO-csúcs után is szoros kapcsolatban maradt Varsóval, hiszen Lengyelország is küld egy századot az észak-atlanti szövetség Romániában felállítandó nemzetközi dandárjába, illetve román katonák is részt vesznek majd a lengyelországi NATO-zászlóaljban - ezek megszervezése folyamatban van.
A lengyel és román kormányfő meglátogatott több bukovinai ortodox kolostort és felkereste a Suceava megyei Solonetu Nou nevű települést, az egyetlen olyan romániai falut, ahol tömbben élnek a lengyelek. A 2500 romániai lengyel közül mintegy hétszáz él ezen a bukovinai településen.
0 Megjegyzések