A demokraták elnökválasztási kampánystábja szerint Vlagymir Putyin orosz államfő keze van abban, hogy néhány nappal a Demokrata Párt konvenciója előtt botrányos tartalmú e-mailek kerültek napvilágra -derül ki a Business Insideren megjelent cikkből.
Az elektronikus levek tanúsága szerint a párt nemzeti bizottsága (DNC) az elnökaspiránsok versenyében előnyben részesítette Hillary Clinton volt külügyminisztert Bernie Sanders vermonti szenátorral szemben.
A WikiLeakshez kiszivárogtatott levelek miatt felizzottak az ellentétek a párt Clintont és Sanderst támogató tagjai és aktivistái között. Tűzoltásképpen lemondatták Debbie Wasserman Schultzot, a DNC vezetőjét, de kérdés, hogy ez lecsillapítja-e a kedélyeket.
Ha igaz
Ugyanakkor ha az orosz szállal kapcsolatos vádnak van alapja, akkor az a rendkívüli helyzet adódik, hogy az orosz kormány tudatosan beavatkozik az USA belpolitikájába, azzal a céllal, hogy befolyásolja az elnökválasztás végeredményét Donald Trump ingatlanmágnás, a republikánusok elnökjelöltje javára.
Igaz vagy nem igaz?
Az internetes biztonsággal foglalkozó szakértők egy része egyetért a Clinton-kampány állításával. Dave Aitel, az Immunity Inc. biztonsági cég vezérigazgatója egyik korábbi cikkében egyértelműen fogalmazott. Kimeríti a kiberháború fogalmát az, ami itt folyik, és az USA kormányának válaszolnia kell erre.
A DNC júniusban jelentette először, hogy hackerek több mint egy évig hozzáfértek az informatikai rendszeréhez. A támadók megszerezték például a Trumpról szóló elemzést.
Magányos harcos
Bonyolítja a helyzetet, hogy a Guccifer 2.0 nevű hacker azt állítja, ő az adattolvaj.
Azonban sokak szerint Guccifer 2.0 az orosz információs kampányhoz kapcsolódó személy, nem az a független játékos, akinek kiadja magát.
A WikiLeaks nem árulja el a forrásait, így innen nézve nem kerülhetünk közelebb legalább annak kiderítéséhez, hogy végül is honnan kerültek hozzá a DNC e-mailjei.
Az USA jövője
A demokraták keményen nyomják az orosz kapcsolatról szóló elméletüket és egyes biztonsági szakértők, köztük az idézett Aitel egyáltalán nem tartja a politikára jellemző túlzásnak a véleményüket. Ennek az információs háborúnak megvan a maga politikai oldala, ezen keresztül lehetőség van arra, hogy a támadó jelentős hatást gyakoroljon az Egyesült Államok közeljövőjére és biztonságára – fogalmaz a szakértő.
Megjegyzendő ugyanakkor, hogy az orosz kapcsolatot senki sem bizonyította. Csak erős gyanút fogalmaztak meg ezzel kapcsolatban. De ha igaz, akkor Wasserman Schultz lemondatása a legjobb bizonyítéka annak, hogy ilyen módon befolyásolható az amerikai belpolitika.
Persze azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a botrány lényege, az elfogultság ténye a levelekből derül ki, nincs köze ahhoz, hogy ki, hogyan és miért hozta azokat nyilvánosságra.
0 Megjegyzések