Az idei év első hat hónapja volt a legmelegebb. És ha ez nem lenne elég, idén átléptünk egy lélektani határt: 1 Celsius fokkal nőtt az 1880-as évek óta a globális átlaghőmérséklet.
1 Celsius fokot melegedtünk, ráadásul a növekedés üteme is felgyorsult
1 Celsius fokot melegedtünk, ráadásul a növekedés üteme is felgyorsult
És a sor folytatódik: az idei június volt a valaha volt legmelegebb június, a magunk mögött hagyott fél év volt a legmelegebb 6 hónap. A globális felmelegedés folyamata pedig már a 14. hónapja tűnik megállíthatatlannak: zsinórban ennyiszer dőlt meg a havi globális átlaghőmérsékleti rekord.
Közben a Föld tengeri jégkészlete történelmi mélységben van, az idei első hat hónapból ötben rekord alacsony szinten volt az Északi-sark jege.
Az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) grafikonja félelmetes: szélsebesen rohanunk egy túlmelegedett Föld felé.
A gyorsuló klímaváltozásra figyelmeztetett a Meteorológiai Világszervezet.
Az év első hat havi hőmérsékletrekordjai az északi féltekén az északi-sarki tengeri jég korai és gyors olvadásával párosulva és a légkör szén-dioxid-koncentrációjának szintje a klímaváltozás gyorsulására utal a Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint.
“Amit 2016 első hat hónapjában eddig láttunk valóban aggodalomra ad okot. Ez az év azt sugallja, hogy bolygónk a vártnál gyorsabb ütemben és jóval rövidebb idő alatt melegedhet. Nincs annyi időnk, amennyit korábban gondoltunk” – hangoztatta David Carlson, a WMO klímakutató programjának igazgatója csütörtöki sajtóértekezletén, amelyen az első félév időjárási adatait összegezte.
A NASA adatai szerint 2016 első hat hónapjában a globális átlaghőmérséklet 1,3 Celsius-fokkal volt magasabb a késő 19. századi iparosodás előtti korszak átlaghőmérsékleténél.
A decemberi párizsi klímacsúcs résztvevői megállapodást fogadtak el azzal a céllal, hogy biztosítsák, a globális felmelegedés az iparosodás előtti értékhez képest jóval két Celsius-fok alatt maradjon, és megfogalmazták azt, hogy emellett “törekedni kell arra”, hogy a felmelegedés ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot.
Utoljára 1984 decemberében volt az átlaghőmérséklet alacsonyabb a 20. századi átlagnál, és 2016 júniusa volt a 14. egymást követő hónap, amikor az átlaghőmérséklet magasabb volt a 20. századi átlagnál.
Az erős El Nino légköri jelenség 2015-16-ban a Csendes-óceánon jelentős mértékben hozzájárult az első félévi hőmérsékleti rekordokhoz 2016 első felében, mielőtt májusban véget ért. A légköri jelenség felmelegíti a Csendes-óceán felszínét, ami rekkenő hőséget okoz Ázsiában és Kelet-Afrikában, heves esőzéseket és áradásokat Dél-Amerikában.
Az El Nino, amely felnyomta az Föld hőmérőjét mára elmúlt. A klímaváltozás, amelyet az üvegházhatású gázok okoznak, nem fog elmúlni. Ez azt jelenti, hogy több hőhullámmal, több szélsőséges esőzéssel és a trópusi ciklonok nagyobb hatásával kell számolnunk – hangsúlyozta Petteri Taalas, a WMO főtitkára.
David Carlson a decemberi párizsi klímacsúcson elfogadott globális megállapodás gyors megvalósítására, a fosszilis energiahordozókról a zöld energiákra való átállásra szólított fel a klímaváltozás korlátozása érdekében.
0 Megjegyzések