A szörnyű terrortámadás akkor következett be, amikor Franciaországban épp kezdett az élet a normális kerékvágásba visszatérni. Az Eb-t sikerült megúszni terrortámadás nélkül. A Hollande elnök által meghirdetett rendkívüli helyzet július végén ért volna véget. Most kezdődik el a nyári szabadságolások időszaka, és a gazdaság is mintha kezdett volna éledezni. 
Majd jött ez a brutális támadás. A franciák csütörtökön a Bastille-napot ünnepelték, amely a nyugati értékek és a demokrácia ünnepe.

A támadás egyik legriasztóbb aspektusa, hogy meg nem erősített hírek szerint a merénylő, Mohamed Lahouaiej Bouhlel “magányos farkas” volt, azaz nem állt direkt összeköttetésben az ISIS-el. Ez is mutathatja, hogy a terrorszervezet propagandája rendkívül “eredményes”.

A támadás tovább fokozhatja a muszlimok és a franciák közötti ellentéteket. Ez az ISIS egyik nyíltan hangoztatott célja is, hiszen minél nagyobb a muszlimokkal szembeni ellenszenv és kirekesztés, annál könnyebben fordulnak a szélsőségek felé.

Eddig a Charlie Hebdo és a Bataclan elleni, valamint a brüsszeli merénylettel nem sikerült elérni ezt a célt. Az emberek többsége mind jobban érti, hogy igenis van összefüggés a bevándorlás és a terrorizmus között, de ettől még nem kell kirekeszteni a Nyugat-Európában évtizedek óta élő muszlim kisebbséget.

A nizzai támadás után vajon továbbra is tartható ez az irány? Akár magányos elkövető volt a merénylő, akár az ISIS közvetlen segítségével megtervezett támadásról beszélünk, a helyszín komoly jelentőséggel bír. Párizs és Brüsszel kozmopolita, liberális beállítottságú városok, ahol az emberek a multikultiban nőttek fel. Nizza a szélsőjobboldali Nemzeti Front egyik legnagyobb erőssége. A város fehér lakói régóta a Le Pen család nagy támogatói. Ezek szerint kevésbé befogadóak, kevésbé toleránsak.

A város fehér lakosságának nagy része azután költözött Nizzába, hogy az 1960-as években elüldözték őket az akkori észak-afrikai, francia gyarmatokról. Emellett Nizzában nagyszámú muszlim kisebbség is él. Ők a városközpontban és környékén élnek – nem a külvárosokban, mint Párizsban és Lyonban.

Ha az ISIS be akarja gyújtani a gyűlölködés bombáinak gyújtózsinórját, akkor Nizzában kell lecsapnia. És meg is tette.