Úgy tűnik,  Jean-Claude Juncker aggodalmai nem voltak alaptalanok a Brexit kapcsán. Lehetett sejteni, hogy a bizottság elnökének munkáját is a brit népszavazás fényében fogják megítélni. Most úgy tűnik, hogy itt a játék vége, mert eddigi legnagyobb szövetségese is elpártolt tőle.
Fotó: AFP
Juncker igen kárörvendően fogadta a Brexitet. Erről rengeteg cikk látott napvilágot a világsajtóban. De néha egy rövid videó többet ér ezer cikknél.

Egyre többen követelik Juncker távozását az európai kontinensen. Most úgy látszik, hogy legfőbb szövetségese, Angela Merkel is kihátrálhat mögüle. A brit referendum óta eltelt két hétben először a csehek és a lengyelek emelték fel a szavukat az “Európai Egyesült Államok” irányába mutató politika ellen. Majd Manuel Valls francia miniszterelnök és Matteo Renzi olasz miniszterelnök is csatlakozott hozzájuk – igaz, Renzi csupán a szorosabb költségvetési fegyelem miatt emelte fel a hangját.

Egyre több tagállamnak és EP-képviselőnek antipatikus Juncker konfrontálódó politikája: a briteket arra szólította fel, hogy lépjenek ki minél hamarabb – sokszor minősíthetetlen hangnemben. A kérdés kapcsán olyan politikusok is megszólaltak mint Helmut Kohl, volt német kancellár, aki szerint Európára káros hatással lehet ez a nézőpont, és ennél sokkal fontosabb, hogy a Brexit rendezett körülmények között történjen meg. Nagy-Britannia minél hamarabbi távozása ugyanis csak egy ember érdekeit szolgálja: Junckerét. Hiszen ezzel sikerülne gyorsan pontot tenni egy olyan ügy végére, amely igencsak megtépázta tekintélyét és megritkította támogatottságát.

Merkel is úgy látja, hogy Juncker tevékenysége egyre károsabb

Az utolsó csepp a pohárban az volt, hogy legutóbbi interjúiban megpróbálta marginalizálni a Brexit által az EU nyakába szakadó problémahalmazt, és emellett provokálta a briteket. Angela Merkel a hírek szerint jövőre megvonhatja politikai támogatását és bizalmát Junckertől.

Habár Merkel támogatásának elvesztése még nem bizonyulna “halálosnak”, de valószínűleg ennek hatására Juncker többi támogatója is el fog gondolkodni azon, hogy érdemes-e kiállni mellette a jövőben. A válasz egyértelműnek tűnik.

Berlinben komoly ellenérzéseket keltett az a döntés is, hogy Juncker Nicola Sturgeon skót miniszterelnökkel tárgyalt Brüsszelben a Brexit után. A találkozót követően a német közszolgálati televízió egyik műsorában arra biztatta Juncker a skótokat és az észak-íreket, hogy minél előbb függetlenedjenek Nagy-Britanniától és csatlakozzanak újra az unióhoz.

Merkel ekkor jutott arra a következtetésre, hogy a Bizottság elnökének személye komolyan hátráltatni fogja a britek kilépését, valamint egyre inkább teherként jelenik meg az unió számára.

Juncker időről időre a közös érdek ellen cselekedett és a brit népszavazás eredményére adott válasza komoly károkat okozott. Ez nem a legjobb időpont az uniós intézmények közötti civakodásra, de Juncker egyre nagyobb nyomás alatt lesz, és végül le kell majd mondania. Merkel kancellár asszonynak 2017-ben foglalkoznia kell majd ezzel a kérdéssel.”

– mondta egy név nélkül nyilatkozó német miniszter. Persze az, hogy megvonja a támogatását és az, hogy foglalkozik ezzel a kérdéssel, nem ugyanazt jelenti.

Felmerülhet a kérdés, hogy miért éppen jövőre foglalkozik a kérdéssel Merkel. Egyrészt akkor indulhatnak meg a Brexittel kapcsolatos legfontosabb tárgyalások. Másrészt sosem érdemes elkapkodni a szakítást egy fontos politikai szövetségessel, mivel egy ilyen döntés sosem könnyű. Éppen ezért Juncker kirúgása valószínűleg még nem eldöntött tény.

A német sajtóban egyre jelentőségteljesebben jelenik meg az az álláspont, hogy Junckernek távoznia kell. Legutóbb az egyik legjelentősebb, konzervatív német lap, a Frankfurter Allgemeine Zeitung főszerkesztője állt ki Juncker menesztése mellett, egy főszerkesztői jegyzetben.

A nyilatkozatok és újságcikkek mellett egyéb jelek is arra mutatnak, hogy Juncker pozíciója gyengült. Legutóbb akkor vesztett csatát, amikor a Brexit tárgyalások levezénylésére egyik legközelebbi munkatársát, Martin Selmayrt javasolta. A tagállamok azonban Didier Seeuws, belga diplomatát találták alkalmasabbnak a feladatra.

Ami biztosnak látszik, hogy Juncker pozíciója több ponton is megingott. Amennyiben Merkel végleg megvonja tőle bizalmát, akkor biztosan elveszti pozícióját.