Iraki tisztségviselők hétfői közlése szerint a korábban feltételezett 120 ember helyett csaknem kétszer annyian, legalább 213-an vesztették életüket az Iszlám Állam terrorszervezet tagjai által vasárnap Bagdadban elkövetett öngyilkos merényletben.
A dzsihadisták egy csoportja vasárnap hajnalban robbantotta fel robbanóanyaggal megrakott teherautóját az iraki főváros Karrada kereskedelmi negyedének egyik forgalmas utcáján. A merényletben az egészségügyi minisztérium friss bejelentése szerint – a halálos áldozatok mellett – több mint 300-an sebesültek meg.

A muzulmán böjti hónap (ramadán) még nem ért véget. Ilyenkor a hívők csak napnyugta után vehetnek magukhoz ételt és italt, ezért Bagdad utcái éjszaka zsúfolásig telnek emberekkel.

A hatalmas erejű robbanás és az azt követő tüzek számos épületben tettek komoly kárt. A romos utcákon lassan halad az áldozatok utáni kutatás, illetve azonosításuk is sokáig elhúzódhat.

A történtek után Haider al-Abádi iraki miniszterelnök háromnapos gyászt rendelt el, és szigorú büntetést helyezett kilátásba a támadás felelőseinek.


A 35 éves Tálib Haszan és a 37 éves Hamza Dzsabbar iraki zászlóval letakart koporsójánál imádkoznak gyászolók a két áldozat temetésén a Bagdadtól 160 kilométerre délre fekvő síita szent város, Nedzsef Ali imám-mecsetében 2016. július 3-án. (MTI/AP/Anmar Halil)

Ez volt Irakban az idei év legvéresebb merénylete, amely rámutatott arra is, hogy a kormánynak még bőven van tennivalója a főváros biztonságának szavatolása terén.

A támadás helyszínét felkereső kormányfő konvoját – közösségi médiára feltett videók szerint – a kerület felbőszült lakosai kövekkel, vizespalackokkal, üres vödrökkel és papucsokkal dobálták meg.

A közösségi médiafelületeken egy sor bejegyzés azzal vádolta az ország biztonsági erőit, hogy továbbra is használnak a bagdadi ellenőrzőpontokon olyan berendezéseket, amelyek nem tudják kimutatni a robbanóanyag jelenlétét. Egy bagdadi rendőr megerősítette, hogy az öt évvel korábban botrányt kiváltó készülékek még mindig használatban vannak. A berendezéseket Iraknak és más országoknak egy brit üzletember adta el, akit 2013-ban tíz év börtönre ítéltek az Egyesült Királyságban, amiért haszonszerzés miatt életeket veszélyeztetett.

A kormányerők vidéken elért katonai sikerei ellenére az Iszlám Állam továbbra is ütőképes Bagdad szívében. Az Egyesült Államok támogatta iraki hadsereg a múlt hónapban visszafoglalta a dzsihadistáktól a fővárostól alig 50 kilométerre nyugatra található Fallúdzsát, valamint Tikrítet és Ramádit is bevette, és egyre közelebb nyomul a szélsőségesek utolsó mentsvárának és egyben iraki központjának számító Moszul felé.

Egy iraki biztonsági elemző szerint az Iszlám Állam a “megalázó vereségeit próbálta ellensúlyozni” a merénylettel.