Korábban állatmentéssel is foglalkozott a magyar származású amerikai zenész, Téglás Zoltán, az utóbbi időben pedig a szenvedélybetegséggel küzdők számára nyitott rehabilitációs intézményeket. Hazánkat óva inti az USA-ban legálisan kapható gyógyszerektől, amelyek drogost csinálnak a fogyasztóból.
Nem feledi gyökereit az USA-ban élő, magyar származású punk rocker, Téglás Zoltán. A zenész 1994 óta tagja a dél-kaliforniai Orange Countyban alapított Ignite zenekarnak, de énekelt a Pennywise együttesben is, sőt karrierje során más bandákkal, többek közt a Motörhead, a The Misfits és a Social Distortion csapatával is együttműködött. A gitárt félretéve már komoly üzletemberként dolgozik, megrögzött állatvédő, valamint drog- és alkoholrehabilitációs intézmények létrehozásában vesz részt - írja a HVG.
A magyar felmenőkkel rendelkező, Los Angeles-i születésű énekes kiskora óta rendszeresen visszajár hazánkba, mostanra pedig már kétlaki életet él: ingázik Orange County és Veresegyháza között, ahol gyerekként rengeteg időt töltött nagyszülei házában. Míg korábban a turnék vitték el minden szabadidejét, mostanában nagyobb figyelmet szentel nonprofit szervezetének, melyet még 2009-ben alapított testvérével. A Pelican Rescue Team célja, hogy megvédjék a ritka madárfaj példányait az emberi bántalmazástól. Ez a hobbija egyébként még fiatalkorában ragadt rá, amikor a fák kivágására kivezényelt gépparkot rongálták meg - szintén környezetvédelmi indíttatásból. A rongálás miatt közmunkát kellett végeznie, ekkor ismerkedett meg a pelikánok ügyével, amely mellé ő is odaállt.
Saját gyerekeikből csinálnak drogost
A zenei karrier miatt később kevesebb ideje maradt a madarak védelmére, de a társadalmi szerepvállalását később az embertársaira is kiterjesztette Téglás. Ma a White Rabbit Partners médiacsoportjának egyik vezetője. A cég olyan alkohol- és drogrehabilitációs központok létesítésével foglalkozik, ahol a járóbeteg és bentlakásos intézmények egymással szoros együttműködésben, központilag irányítva segítik a páciensek gyógyulását. Bár a zenész állítja, sosem használt drogokat, de a közvetlen környezetében számtalanszor tapasztalta, hogyan tesz tönkre családokat és embereket az anyag. "Zenészként igazából nem élsz normális életet. Akkor kelsz fel, amikor akarsz, másfél órát dolgozol egy nap, turnébuszban élsz, annyit iszol és bulizol, amennyi jólesik, és ha egy kicsit is bejönnek a dolgaid, akkor kezded úgy érezni, hogy te másfajta ember vagy" - mondta a HVG-nek.
A kábítószer persze nem csak a zenészekre veszélyes, de az egész társadalomra. "A kábítószerek úgy betelepedtek ide, mint valamiféle kullancs. Rengetegen használják" - magyarázza. Azt mondja, legtöbbször a fiatalkorban kialakuló gyógyszerfüggőséggel kezdődik az egész, a Magyarországon még egyelőre nem forgalmazott, rendkívül erős fájdalomcsillapítók és antidepresszánsok használata miatt. "Nincs már családi összetartás. Az amerikaiak 70 százaléka elvált, a bíróság előtt háborúznak a gyerekekért, akik persze el vannak keseredve, mert úgy érzik, senki sem szereti őket. Mindemellett az életformájuk is teljesen más, nem mennek ki játszani az utcára, nem mozognak, a szülők állandóan hozzák-viszik őket, egész nap a televízió vagy a laptop előtt ülnek, rengeteget esznek, ráadásul műkaját, ami megbolondítja az embert. A sok kiadatlan energia depresszióhoz vezet vagy dühöt vált ki belőlük, és a szülők végül pszichológushoz viszik őket, aki gyógyszereket ír fel. Tulajdonképpen szeretetből csinálnak drogost a saját gyerekükből" - mondta a zenész.
Téglás szerint a White Rabbit Partners által létesített Klean Treatment Központok olyan újszerű megoldást kínálnak a pácienseknek, amivel, ha hosszú időbe telik is, de van remény a gyógyulásra. Az egésznek a kulcsa, hogy a korábban elkülönítve működő járóbeteg- és bentlakásos intézményeket a cég magába olvasztva, központilag irányítja. Így a részlegek közötti kommunikáció és együttműködés is hatékonyabban zajlik. Szerinte a gyógykezelésben sokat segítene, hogyha az emberekben tudatosulna: egy függő ember nem rossz, csak beteg, és önmaga talán soha nem lesz képes felhagyni a szenvedélyével.
Ezen központokat Magyarországon is honosítaná a zenész. Bár nálunk egyelőre inkább az alkoholizmus okoz problémát, úgy gondolja, az egészségbiztosítási rendszer esetleges változásával itt is hasonló helyzet alakulna ki, mint az Egyesült Államokban, hiszen elérhetővé válnának azok az erős gyógyszerek, amiket az amerikaiak használnak - vélekedik.
0 Megjegyzések