A Törökország számára történő kiadásának elutasítását kérte kedden az amerikai hatóságoktól az Egyesült Államokban élő, Ankara szerint a törökországi puccskísérletet kitervelő Fethullah Gülen török hitszónok
2014. március 15-én készült kép az amerikai emigrációban élő muzulmán hitszónokról Fethullah Gülenről a Pennsylvania állambeli Saylorsburgban lévő otthonában. A török kormány Fethullah Gülent hibáztatja a 2016. július 15-i törökországi puccskísérletért, aki azonban élesen elítélte azt, és cáfolta, hogy bármilyen köze lenne hozzá. (MTI/AP/Selahattin Sevi)
A Gülen eszméit támogató New York-i székhelyű Alliance for Shared Values nonprofit szervezet által közzétett közleményben a hitszónok arra kérte az amerikai hatóságokat, hogy “utasítsanak el bármiféle törekvést, amely politikai leszámolások céljából a kiadatási folyamattal való visszaélésre irányul”.

A török vezetés azzal vádolja Recep Tayyip Erdogan török elnök egykori szövetségesét, hogy ő volt a pénteki sikertelen katonai államcsíny szellemi atyja.

Bekir Bozdag török igazságügyi miniszter korábban közölte: Ankara hivatalosan kérte Washingtontól a hitszónok letartóztatását és kiadását. Binali Yildirim török kormányfő pedig egyenesen azt jelentette be, hogy az ankarai igazságügyi minisztérium elküldte Washingtonba már a bizonyítékokat is, amelyek alapján Törökország kéri a Pennsylvania államban önkéntes száműzetésben élő Fethullah Gülen hitszónok kiadását.

Washington korábban közölte, hogy fontolóra veszi Gülen kiadását, ha jogilag megfelelően megalapozott Ankara kérelme, de az erre vonatkozó dokumentumokat még nem kapta meg.

A londoni székhelyű Streetbees közvélemény-kutató cég mintegy 2800 törököt kérdezett meg arról, hogy véleményük szerint ki áll a puccskísérlet mögött. A válaszadók közel 50 százaléka szerint Gülen, mintegy 30 százalékuk szerint maga Erdogan, 10 százalékuk szerint a hadsereg egy kis frakciója, a többiek pedig az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségre (CIA), a hadsereg tábornokaira, illetve másokra gyanakodtak.

A puccskísérlet következtében felmerült a halálbüntetés újbóli bevezetésének kérdése Törökországban. A Streetbees felmérése szerint a válaszadók közül az Erdogant támogatók 92 százaléka támogatja a halálbüntetést, az elnök ellenzőinek pedig 35 százaléka. A válaszokat kivetítve a teljes lakosságra, a törökök 58 százaléka helyeselné, ha a büntetést újból bevezetnék.

MTI