Megdöbbentő rettegési hullám söpört végig az angliai másod- és harmadgenerációs zsidók körében, miután a britek kiléptek az unióból. A zsidó származású családok szerint azóta érezhetően megnőtt az idegenellenes, antiszemita hangulat a szigetországban.
Fotó: AFP
A vélt, vagy valós aggodalmak a zsidó közösségek részéről azután kaptak lángra, miután a kilépéspárti, nacionalistább kampánynarratíva aratott győzelmet a brit lakosok körében. Azonban félelmeik meglehetősen furcsa testet öltöttek, ugyanis több aggódó izraelita Németországba szeretne visszatérni úgy, hogy a német holokauszt-károsultak számára fenntartott állampolgársági restauráció keretében új nemzetiségért folyamodnának.

Ugyanakkor brit állampolgárságukról sem szeretnének lemondani, így egyesek abban reménykednek, hogy kiemelt, kettős állampolgári státuszt élvezhetnek majd a német hatóságok jóvoltából.

A német törvények alapján minden eredetileg német állampolgárságú személy, úgynevezett restaurációs kérelem alapján, visszakaphatja állampolgárságát abban az esetben, ha 1933. január 30-a és 1945. május 8-a között arra kényszerült, hogy nemzetiségi, vallási vagy etnikai okok miatt el hagyja az országot.

Azonban az angliai zsidók nagy része csupán ezen személyek leszármazottjai, amely felveti azt a kérdést, jogosultak-e egyáltalán a német állam által felkínált állampolgársági restaurációra. Amennyiben igen, az újabb bizonytalanságot vonzhat maga után, miszerint hány generációra örökíthető át ez a bizonyos jog?

Rachel Houseman, izraelita befektetési bankár szerint elképesztő módon megnőtt a rasszizmus Nagy-Britanniában, ezért inkább visszaköltözne Németországba:

a Brexit a pénzügyi szektorra is nagy hatással lesz, így nagyon kis esélyt látok az optimizmusra. […] az egyre növekvő utálat ellen, mi zsidók sem tudunk immunisak lenni.”

Az angliai német nagykövetség is megerősítette, hogy már érkeztek hivatalos kérelmek azzal kapcsolatban, miszerint egyesek élni szeretnének állampolgárságuk restaurálásának jogával.