Az Apple a legértékesebb márka a világon, mely olyan termékeket gyárt, amit a fogyasztók szeretnek megvásárolni. De hogyan kezeli ez a cég a dolgozóit, amit a világ egyébként nem lát?
A BBC Panoráma című műsorának készítői titokban egy kínai gyárba mennek el, ahol a népszerű Apple iPhone 6-os készülékeket gyártják. Láthatjuk azt az árat, amit a kínai dolgozók fizetnek meg a futószalagok mellett.
Az Apple sokszor tett ígéretet, hogy állítólag megvédi a munkásokat a gyárakban, melyek a cég termékeit készítik. Ezek átfogó ígéretek voltak, melyek között szerepelt a munkakörülmények garantálása, a munkavállalók számára nyújtott minimális színvonalú szállás biztosításával, akik több száz kilométert utaznak, hogy ezekben a gyárakban dolgozhassanak.
A titokban tartott kamerák azonban egy teljesen más képet mutatnak. Az alkalmazottakat úgy kezelik, mint a rabokat. Fenyegetik és kényszerítik őket, hogy olyan dokumentumokat írjanak alá, melyekben egyetértenek a hosszú túlórák elfogadásával. Sokan a hosszú műszakok végére elalszanak, ami rendkívül veszélyessé teszi a munkakörnyezetet önmaguk és mások számára.
De nem csak a gyárakról derült ki, hogy a termékek előállítása megkérdőjelezhető egészségügyi és biztonsági körülmények között történik.
Richard Bilton riporter Indonéziába utazik, hogy a saját szemével lássa azokat az életveszélyes körülményeket a bányákban, ahol gyerekek dolgoznak, hogy a cég elektronikai termékeihez szükséges ónt gyűjtsék össze. A földcsuszamlások a nyílt bányákban gyakoriak és gyakran halálosak. Az Apple azt állítja, hogy nem szándékosan vásárolnak ónt az illegális bányászoktól, de azok az emberek, akik az ón bányászatából és kohászatból élnek, egy egészen más történetet mondanak el.
Vajon ez a hatalmas társaság, melynek több milliárd dollár az éves bevétele, minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy megvédje azokat az embereket, akik előállítják a termékeiket és a hozzájuk szükséges alapanyagokat? Vagy az ígéretük, hogy egy jó globális vállalattá válnak, csak szemfényvesztés?
0 Megjegyzések