Ha ezeket tapasztalod magadon, fordulj orvoshoz!
Minden nyolcadik pár meddőségi gondokkal küzd. Az alábbi kilenc jel bármelyike önmagában utalhat meddőségre, ezért érdemes rájuk figyelni. Ha bármelyiket megtapasztaljátok, jobb, ha orvoshoz fordultok.
1. Rendszertelen vagy teljesen hiányzó menstruáció
Ha a 28 napos ciklus 21 naposra esik vissza, ha elmarad a menszesz, sajnos könnyen lehet, hogy közeledik a menopauza. És ez extrém esetben akár a 20-as években is bekövetkezhet.
2. Bőséges vagy fájdalmas vérzés
A nők öt-10 százaléka küzd a problémával és náluk gyakran endometriózis áll a háttérben, mely kezelés nélkül meddőséget okoz.
3. Látási problémák
Ha a perifériás látásoddal gond van és a menszeszed rendetlen, agyalapi mirigy problémád lehet. Ez a szerv a petesejt termelődést szabályozza. A látóidegek is ott futnak ezért jelentheti a látásromlás a szerv elváltozását.
4. Szőrösödés
Policisztás petefészekszindrómára, így hormonzavarra utalhat. A petefészkek ilyenkor férfi hormont kezdenek termelni, és ez okozza a szőrösödést.
5. Libidó és szexuális teljesítmény romlása
A meddőségek 40 százalékánál a férfinál kell keresni az okot. Ha párodnak gond az erekció megtartása, problémái vannak az ejakulációval, fájdalmat érez a heréiben, ki kell vizsgáltatni.
6. Súlygyarapodás
A babát tervező nők 45 százaléka túlsúlyos és ez gondot jelent a megtermékenyülés szempontjából. Ahogy ellentettje, a soványság is meddőséghez vezethet.
7. Fájdalmas szex
Ha fájdalmat érzel szex közben, segíthet egy kis síkosító, de sajnos a hüvelyszárazság mögött gyakran áll ösztrogénhormon hiány, mely a menopauza közeledtének a jele is lehet, sajnos akár fiatalon is.
8. Hajhullás, hajszálak elvékonyodása
Ezek az esztétikai hajproblémák gyakran utalnak pajzsmirigy gondokra. A pajzsmirigy hat az ovulációra, tehát bármilyen betegsége hozzájárulhat a meddőséghez. Egyes vélemények szerint a meddőségi kivizsgálás első állomása az endokrinológiai rendelő kéne, hogy legyen.
9. D-vitamin hiány
A civilizált világ népességének közel a fele D-vitaminhiányban szenved. Egyes kutatók szerint a megfelelő D-vitaminszint segíti a teherbeesést, mások szerint valójában nem befolyásolja. Azért mégis célszerű megszüntetni a vitaminhiányt.
0 Megjegyzések