Csak a hangsúlyok változnak majd a brit külpolitikában az új tárcavezető, Boris Johnson kinevezése után - mondta Ugrósdy Márton külügyi szakértő.
Boris Johnson érkezik a Downing Streetre 2016. július 13-én. Fotó: EPA/WILL OLIVER
A stabilitás megmarad, a hangsúlyok és az irányok kicsit változni fognak a brit külügyminisztérium munkájában – mondta Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője a Kossuth rádió 180 perc című műsorában.

A szakértő azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy a kilépéspárti Boris Johnsont nevezte ki külügyminiszternek Theresa May miniszterelnök.

Elkerülhetetlen volt, hogy bekerüljön a kormányba

Ugrósdy Márton jelezte: tekintettel a brit EU-tagságról júniusban tartott népszavazás eredményére, elkerülhetetlen volt, hogy a kilépéspárti tábor vezéralakjai is bekerüljenek a kormányba. Boris Johnson korábbi londoni polgármester a népszavazás előtt a Brexit-tábor, vagyis a kilépést pártoló kampánycsoport frontembere volt.

Érdekes fordulat

Az, hogy Boris Johnson külügyminiszter lett, mindenképpen érdekes fordulat – mondta Ugrósdy Márton. Hozzátette: az apparátus függetlenül attól, hogy ki a miniszter, professzionálisan fogja végezni a munkáját, a stabilitás megmarad, a hangsúlyok és irányok azonban kicsit változni fognak.

Megjegyezte: az Európai Unióból kilépés tárgyalása nem Boris Johnson feladata lesz, azt részben a miniszterelnök, Theresa May, részben pedig a most kinevezett, kilépésért felelős államtitkár fogja vinni.

Főszerepben az aprólékos May és Merkel

Ugrósdy Márton szólt arról is, a tárgyalásnak két olyan ember lesz a kulcsszereplője – Theresa May és Angela Merkel német kancellár – akik az aprólékos, kitartó munkában “vannak otthon”. A szakértő szerint hosszú, részletes és nehéz tárgyalások után születhet olyan jó kompromisszum, amely mindkét fél számára a lehető legkisebb veszteséggel jár.

MTI