Hatalmas sávokban tűnnek el a mangroveerdők Ausztrália északi részén a klímaváltozással súlyosbított El Nino hatására.
Mangroveerdő Mianmarban (Fotó: AFP) |
A James Cook Egyetem professzoraként dolgozó Norman Duke szerint idén nagyjából hétezer hektárnyi mangroveerdő pusztult ki mindössze egyetlen hónap leforgása alatt a Queensland állam és az Északi terület között fekvő Carpentaria-öböl területén.
A szakemberek szerint már a Nagy-korallzátonyt sújtó korallfehéredés vizsgálatakor is felmerültek a mangroveerdők elhalására utaló bizonyítékok, ám a jelenséget csupán a közelmúltban sikerült megerősíteni az érintett 700 kilométeres partszakasz levegőből végzett és műholdas vizsgálatakor.
Duke szerint korábban is megfigyelték már ezt a természetes folyamatot, de ilyen kiterjedésű és gyors lefolyású esettel még nem találkoztak.
Mint hozzátette, minden bizonyíték arra utal, hogy a változó éghajlati feltételek, és nem csupán a magas hőmérsékletek a felelősek a mangroveerdők ilyen mértékű pusztulásáért.
Mivel a bolygó klímája egyre szeszélyesebbé válik, az ilyesfajta jelenségek várhatóan megszaporodnak a jövőben.
A trópusi és szubtrópusi tengerpartok árterén, mocsarakban, folyótorkolatokban honos és azok életkörülményeihez alkalmazkodott mangrove fákat és bokrokat léggyökerek rögzítik az iszapba.
Az erdők biztosítják a halállományt, a tiszta vizet, védelmet nyújtanak az erózió és a szélsőséges időjárási jelenségek ellen, és emiatt fontos szerepet játszatnak Ausztrália turisztikai és halászati iparágában.
0 Megjegyzések