Négy zászlóalj fog állomásozni rotációs rendszerben Lengyelországban és a balti államokban, a NATO ugyanis az atlanti szövetség keleti és déli részének megerősítéséről döntött. A Lettországban felállítandó egység kanadai, a Litvániában működő alakulat német irányítással működik, az észtországi és a lengyelországi zászlóalj pedig brit, illetve amerikai parancsnoksággal működik majd.  A megerősített katonai jelenlét az említett országokban “addig tart, amíg szükség van rá”.
Jens Stoltenberg “nagyon fontos lépésnek” minősítette az összességében mintegy 4 ezer fős zászlóaljak létesítését, ugyanakkor megjegyezte: ez  csak egy része a NATO védelmi erőfeszítéseinek.

Elmondta  továbbá: a Tanács elismerte, hogy a NATO európai védelmi struktúrájaként működő amerikai rakétavédelmi rendszer (EPAA) elérte előzetes operatív készültségét. A bejelentés gyakorlatilag úgy értelmezhető, hogy az atlanti szövetség átvette a rakétavédelmi rendszer irányítását, ennek központja Németországban, a Ramstein amerikai légitámaszpontban lesz.

A rendszer képes lesz az Európán túlról érkező támadásokat kivédeni

Ezzel megerősítette azokat a korábbi kijelentéseket, melyek szerint az elfogórakétákkal felszerelt, májusban a romániai elemével kiegészült EPAA-t  főként az iráni ballisztikus rakéták elleni védelemre létesítették.

A Tanács továbbá elismerte, hogy a kibernetikus tér az operatív tevékenység új területe lett, a légi, tengeri, illetve a szárazföldi területhez hasonlóan – ismertette az ülés további eredményeit Stoltenberg. Ennek értelmében a szövetség a kollektív védelem minden területén erősít, beleértve  az elektronikus kommunikácót is, a tagállamok elkötelezték magukat a kibervédelem növelésére – mondta.

A hibrid fenyegetésekről beszélve, a főtitkár hangsúlyozta a civil lakosság felkészültségét az ilyen jellegű  lehetséges támadások esetére.

“A NATO-nak nincs rejtegetnivalója, a lehetséges félreértéseket meg kell előzni. A szövetség “nem akar új hidegháborút”, a védelem megerősítésével párhuzamosan “konstruktív párbeszédre” törekszik Oroszországgal, mely fontos szerepet tölt be azokat a fenyegetéseket illetően, melyek  Európában, illetve ennek szomszédságában tapasztalhatók”.

Az Észak-Atlanti Tanács a pénteken elkezdett kétnapos varsói NATO-csúcstalálkozó keretében ülésezik mindkét napon. A csúcstalálkozót 28 tagország állam-, illetve kormányfőinek részvételével, Jens Stoltenberg elnökletével rendezik meg. A magyar delegációt Orbán Viktor miniszterelnök vezeti.