Alighogy leszálltunk a repülőről, már tűkön ülve keressük a lehetőséget, hogy internetkapcsolatra tegyünk szert. A Kaspersky kutatása szerint türelmetlenségünk gyakran arra sarkall, hogy nem biztonságos Wi-Fi hálózatokra kapcsolódjunk, s ezzel komoly veszélybe sodorjuk az adatainkat.
Arra világít rá a biztonsági cég friss tanulmánya, hogy sok utazó kényszerül nyílt és nem biztonságos Wi-Fi hálózatokhoz csatlakozni, mert rengeteg utazási információt – például térképeket, foglalási visszajelzéseket – online tárolnak. Sokan pedig a roaming díjaktól tartva, inkább vállalják a kockázatot – írja a hirado.hu.

A kutatás résztvevőinek fele a repülőtér elhagyásakor már online van (44 százalék), legtöbbjük (69 százalék) az otthon maradt család megnyugtatása miatt, tízből négyen pedig többnyire utazási információkat töltenek le. Közrejátszik még a munkahelyi nyomás (38 százalék), valamint a közösségi médián zajló események bepótolása (34 százalék). Van, akinek indok sem kell: a megkérdezettek harmada (34 százalék) egyszerűen ösztönösen kapcsolódik a hálózatra, amint csak lehet.

Annyira hozzászoktunk már a folyamatos internetkapcsolathoz, hogy külföldön sem gondoljuk át, mire csatlakozunk és mennyire lehet veszélyes. 10-ből 8 felhasználó (82 százalék) nem biztonságos, nyilvános Wi-Fi-t használ a reptereken, kávézókban és éttermekben – megfeledkezve arról, hogy készülékeik tömve vannak személyes és bizalmas adatokkal. A könnyelműségnek komoly ára van: az utazók mintegy ötöde (18 százalék) esett kiberbűnözők csapdájába utazása alatt, míg fizikai bűnténnyel csupán 6 százalékuk találkozott.

Ez nem annyira meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy digitális szokásaink alig változnak külföldön, még akkor is, ha ki vagyunk téve a nyilvános hálózatok veszélyeinek. A válaszadók több mint fele intézi banki ügyeit (61 százalék) vagy vásárol (55 százalék) az interneten külföldi tartózkodása alatt.