Erőszakos cselekményektől tartva a francia hatóságok betiltották június 22-én, szerdán a munka törvénykönyvének módosítása ellen tiltakozni kívánó szakszervezetek csütörtökre tervezett párizsi felvonulását.
Franciaország történetében évtizedek óta nem volt példa hasonló döntésre, amelyre a megegyezés hiánya miatt került sor. A hatóságok azt szerették volna, ha a hét elégedetlenkedő szakszervezet ülősztrájkot rendez,amelyet a biztonsági erőknek sokkal egyszerűbb lett volna kordában tartaniuk. A szakszervezetek ebbe nem egyeztek bele, így a körzeti rendőrség közleménye szerint nem láttak más megoldást, mint hogy betiltsák a tüntetést.

Két szakszervezet vezetője válaszul azonnali meghallgatást követelt Bernard Cazeneuve francia belügyminisztertől. Kedden több mint 130 ezren írták alá azt az internetes petíciót, amely a Nem tartom tiszteletben a tüntetés betiltására vonatkozó döntést címet viselte.

1958 óta nem volt ilyen

Christian Paul szocialista törvényhozó az I-Télé tévécsatornának adott interjújában “történelmi tévedésnek” nevezte a demonstráció betiltását.Ez az első alkalom 1958 óta, hogy egy kormány, egy miniszterelnök betiltja a legjelentősebb szakszervezetek által szervezett tüntetést”– mutatott rá Paul.

A demonstráció betiltása előtt nem sokkal Jean-Claude Mailly, a Munkáserő (FO) nevű szakszervezet vezetője Manuel Valls francia kormányfőt tette felelőssé a párbeszéd zátonyra futásáért. Mailly az RMC francia rádióadónak azt mondta: “a tekintélyelvűségébe csontosodott” miniszterelnök a betiltással azt kockáztatja, hogyFranciaország csatlakozik a demokráciának nem nevezhető országok sorához”.

Három hónapja tüntetnek

A szakszervezetek immár több mint három hónapja tüntetnek folyamatosan a kormány tervezett munkajogi változtatásai ellen, amelyek fő célja a tíz százalék feletti munkanélküliségi ráta csökkentése.A tiltakozások többször a demonstrálók és a rendőrök közötti összecsapásokba torkolltak,számos ember megsérült, többeket pedig letartóztattak. A szakszervezetek június 28-ra újabb megmozdulást hirdettek Párizsban.