Európán belül Magyarországon betegszenek és halnak meg a legtöbben daganatos betegségben. Ez derül ki az OECD és az Európai Bizottság legutóbbi adataiból. Míg az OECD országok átlaga szerint évente ezer emberből ketten halnak meg rákban, addig Magyarországon ezer lakosból hárman nem élik túl. Egész Európában Magyarországon halnak meg a legtöbben daganatos betegségekben.
A rák Magyarországon nem csak az idősebbeket sújtja. Míg Magyarországon 100 ezer 65 évesnél fiatalabb közül 120-an halnak meg rákban, addig a tizenöt régebbi uniós tagállamban feleannyian. Magyarországon a tendencia ráadásul növekszik, míg Nyugat-Európában csökken.

Szakemberek szerint a daganatos betegségekben szenvedők hosszútávú túlélési esélyei jók, gyakran még áttétel esetén is. Ehhez azonban fontos az, hogy a beteg tisztában legyen betegségével, és értse azt, hogy mi vár rá.

Az úgynevezett célzott terápiák is segíthetnek a daganat legyőzésében. Az immunrendszert talpra állító úgynevezett immun-onkológiai kezelések mostanában nagyon népszerűek. Ugyan az elért eredmények között vannak eltérések, de néhány esetben kimagasló túlélési esélyt ad a betegeknek.

Egy hazai felmérésből az is kiderült, hogy az emberek leginkább a daganatos megbetegedésektől félnek. A nők rettegnek a mellráktól, de a kutatás szerint ennek ellenére alig járnak szűrésekre. A méhnyakrák például a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 évesnél fiatalabb nők körében, mégis a magyar nők csupán 40-45 százaléka megy el szűrésre. Ez pedig nagyon kevés.

A WHO szerint is a magyarok legnagyobb ellensége a rák. Az Egészségügyi  Világszervezet felmérései alapján napjainkban többen halnak meg  rákban,  mint  maláriában,  AIDS-ben  és  tébécében  összesen. A daganatos megbetegedések száma, melyek térhódítása már az 1860-as években megkezdődött Magyarországon, az elmúlt négy-öt évtizedben megnégyszereződött. Mindennek következtében hazánk a világ országait tekintve az elsők között helyezkedik el a  daganatos  halálozások  viszonylatában.
Az egészségügyi világszervezet szerint a rákkockázatot enyhíteni lehet. 12 módszert javasolnak erre:

1. Ne dohányozzon.

2. Otthonát tegye füstmentes övezetté.

3. Tegyen az egészséges testsúly eléréséért.

4. Rendszeresen mozogjon. Minél kevesebb ideig üljön.

5. Táplálkozzon egészségesen. Egyen sok teljes kiőrlésű gabonából készült terméket, hüvelyeseket, zöldséget és gyümölcsöt. Ne fogyasszon hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket, italokat. A fehér kenyeret és a finomlisztből készült tésztaféléket, a transzzsírokat tartalmazó margarinokat és élelmiszereket se egyen.

6. Ha bármilyen alkoholt fogyaszt, tartson mértéket. A rákmegelőzés szempontjából az a legjobb, ha egyáltalán nem iszik alkoholt.

7. Óvakodjon a túlzott napozástól. Kerülje a szoláriumot.

8. Munkahelyén kövesse az egészségügyi és biztonsági előírásokat, hogy óvja egészségét a rákkeltő anyagoktól.

9. Járjon utána, nincs-e kitéve otthonában a természetes, magas radonsugárzásnak.

10. Az anyák a szoptatással csökkenthetik a rák kockázatát. Aki csak teheti, szoptassa a csecsemőjét. A hormonpótló kezelések növelik a rák bizonyos fajtáinak kockázatát. Korlátozottan alkalmazzon hormonpótló kezeléseket.

11. Gondoskodjon róla, hogy gyermekei részt vegyenek az alábbi oltási programokban: Hepatitis B, Humán papillomavírus.

12. Menjen el rákszűrő programokra.