Bejelentette távozási szándékát pénteken David Cameron brit miniszterelnök, miután az EU-tagságról tartott népszavazáson a kilépést pártoló tábor győzött.
Cameron, aki a bennmaradásért kampányolt, a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal előtt felolvasott nyilatkozatában közölte: a következő hetekben és hónapokban miniszterelnökként mindent megtesz „a hajó stabilizálása” érdekében, de nem hiszi, hogy helyénvaló lenne, ha „kapitányként” ő irányítaná országát annak további útján.

Kijelentette: nem látja szükségesnek, hogy távozásának pontos menetrendjét már most felvázolja, de azt szeretné, ha a kormányzó Konzervatív Párt októberi konferenciáján már más lenne Nagy-Britannia miniszterelnöke.

Hozzátette: az Európai Unióval tartandó tárgyalásokat már az új brit miniszterelnöknek kell megkezdenie.

Cameron közölte azt is, hogy távozási szándékáról péntek reggel tájékoztatta II. Erzsébet királynőt.

Cameron a tavalyi választási kampányban dobta be a népszavazást, ezzel próbálta megakadályozni az euroszkeptikus, kilépéspárti UKIP túlzott erősödését, esetleges győzelmét. A választáson végül – nem kis meglepetésre – hatalmasat nyert, a toryk megerősödtek.

A népszavazási kampány azonban máshogy alakult. A konzervatívok egymás ellen kampányoltak, még a kormány tagjai is szabad kezet kaptak, így például Michael Gove igazságügyi miniszter is a kilépés mellett érvelt. A kilépéspártiak legfontosabb arca a szintén konzervatív Boris Johnson, volt londoni polgármester lett, aki már a Cameron távozása utáni időket tervezve szívesen beülne a miniszterelnök i székbe.