Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezetet (ILO) mezőgazdasági szakértőknek kínál segítséget a gyermekmunka problémájának kezeléséhez.
A két ENSZ szervezet új online kurzust dolgozott ki az agráriumért felelős döntéshozók, szakemberek, kutatók és a szektorban dolgozók számára, hogy támogassa őket a gyermekmunka megelőzését célzó szempontok és intézkedések mezőgazdasági és vidékfejlesztési programokba való beépítésében. A növénytermesztéstől, az állattenyésztésen és erdészeten át a halászat és akvakultúráig az anyag a mezőgazdaság teljes spektrumát lefedi.
Világszerte mintegy 100 millió gyermek, a gyermekmunkások közel 60 %-a, dolgozik a mezőgazdaságban, akár még egészségüket és biztonságukat is veszélyeztetve.
Az online kurzus pár nappal a Gyermekmunka elleni világnap (június 12.) előtt válik elérhetővé.
„Az agrárpolitika egy speciális eszköz lehet a kezünkben, amellyel a gyermekmunka mélyebb okait közvetlenül kezelhetjük. Fontos kombinálni azt a vidéki, mezőgazdasági területen élő gyermekek és fiatalok igényeire szabott oktatás erősítésével,” mondta José Graziano da Silva, a FAO főigazgatója.
„Fogyasztóként jogosan várjuk el, hogy az általunk vásárolt élelmiszereket, a ruháinkat ne gyermek- vagy kényszermunkával állítsák elő,” tette hozzá az ILO főigazgatója Guy Ryder. „Ez az online kurzus segít a mezőgazdasággal foglalkozók és munkaügyi szakemberek számára, hogy ott avatkozzanak bele, ahol a leginkább hatékony.”
Mi a gyermekmunka?
Ha gyermekek besegítenek a mezőgazdasági munkákba, még nem feltétlenül jelent gyermekmunkát. Sok esetben épp ellenkezőleg, hasznos tudást szereznek egy ilyen tevékenység során.
Gyermekmunka alatt azt értjük, amikor már túl hosszú időn keresztül tartó, és főleg veszélyes feladatokat osztanak rájuk, ami nem megfelelő a koruknak, és ezért károsan hat az egészségükre vagy a tanulmányaikra – ezt a jelenséget fel kell számolni.
Jó mezőgazdasági gyakorlatok és új technológiák
Az új, FAO-ILO közös fejlesztésű kurzus többek között olyan technológiákat mutat be, melyek alkalmazásával kevésbé lesz szükség a gyermekek bevonására, továbbá biztonságosabb mezőgazdasági technikákat ajánl.
Gyakran ez egészen egyszerű dolgokat jelenthet, például az ökrök megfelelő idomítása, hogy a szántás során ne a gyermekeknek kelljen előttük haladva vezetni őket.
A gyomlálásban gyakran vesznek részt kiskorúak. Azonban új technológiák révén, pl. rizs soros ültetése gépi gyomirtással kombinálva, szintén csökkenthető az igény a gyermekmunkára.
Afrikában egy a FAO által bevezetett, halak szárítására használt energiahatékony sütő egyrészt kevésbé teszi ki használóját a füst káros hatásainak, másrészt kevesebb tüzelővel üzemeltethető, így a tüzelő összegyűjtését végző gyerekek helyzete is könnyebb lett.
A kurzus fejlesztését Hollandia támogatta; elérhető angol és hamarosan francia és spanyol nyelven is.
0 Megjegyzések