Vasárnap három német tartományban tartanak időközi választást. A menekültválság kitörése óta ez lesz az első alkalom, hogy sokmillió választó mondhat véleményt. A választáson a kormányzó kereszténydemokraták és szociáldemokraták is érzékeny veszteségeket szenvedhetnek, de Merkel pozíciója ettől függetlenül stabil maradhat. A bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak nevű párt viszont hasít, Szász-Anhaltban ők lehetnek a harmadik legerősebb párt.
A németországi menekültválság tavaly szeptemberi kezdete óta ez lesz az első nagymintás megmérettetése Angela Merkel menekültpolitikájának. Baden-Württenbergben, Szász-Anhaltban és Rajna-vidék-Pfalzban a 62 millió német választó egyötöde, 12 millió ember mondhat ítéletet a berlini szövetségi kormány politikájáról is. Ritka, hogy több tartományban egyszerre tartanak választásokat., ezért is nevezik a mostani vasárnapot – az amerikai szuperkedd analógiájára – szupervasárnapnak.

MIÉRT SZÓL MERKELRŐL IS A VÁLASZTÁS?

Bár a tartományi választásoknál a helyi ügyek és a helyi politika is sokat számít, most Merkel kancellárról is ítéletet mondanak a választók. A Németországot tavaly szeptemberben elérő menekültválság óta ugyanis még nem tartottak tartományi választást az országban, és a Bundestagban sem volt szavazás Merkel menekültpolitikájáról.

Minden ellenkező híresztelés ellenére Merkel nem lett népszerűbb tavaly szeptember óta. Az éveken át 60-70 százalékos népszerűségnek örvendő kancellár elfogadottsága tavaly szeptember óta a 45-55 százalékos sávban mozog. A menekültválság hatására a Berlinben nagykoalícióban kormányzó kereszténydemokrata (CDU)-szociáldemokrata (SPD) nagykoalíció is folyamatosan veszít népszerűségéből. A 2013-as Bundestag-választások után tartósan 40 százalék fölött álló CDU tavaly szeptember óta 5-7 százalékot veszített. A korábban 30 százalékot közelítő szociáldemokraták folyamatosan gyengülnek, ma a választók 23 százaléka támogatja őket, az erőviszonyokat korábban eldöntő liberálisok pedig a parlamenti küszöb körül egyensúlyoznak.

AZ IDEI BEFUTÓ: A BEVÁNDORLÁSELLENES PÁRT

A szupervasárnapon folytatódhat a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) előretörése. A 2013-ban egykori CDU-képviselők által alapított párt populista szólamaival keményen kihasználja a menekültválságot. Ma már a zöldekkel versenyeznek a harmadik legerősebb párt pozíciójáért. Ezt mutatta a párt kiemelkedő, 13 százalékos eredménye is a múlt vasárnapi hesseni önkormányzati választáson. Ha a három tartományban jól szerepelnek, és a közvélemény-kutatások ezt mutatják, akkor már nyolc tartományi parlamentben lesznek képviselőik.

Az AfD tipikus protestpárt. A menekültválság miatt kiábrándult és félelmekkel teli német polgár érzelmeire játszanak rá. Mivel a sajtó állandó idegenkedéssel tekint rájuk, utcai demonstrációkon és az interneten hódítanak. Az AfD-nek van a legtöbb követője a Facebookon (242 000), míg a CDU-nak kevesebb mint fele annyi. Frauke Petry elnöknek egy nemrég kiszivárogtatott belső leveléből az derül ki, hogy a nagyobb médiafigyelem érdekében tudatosan fogalmaznak meg éles és provokatív üzeneteket.

Frauke Petry például korábban azt követelte, hogy a német határon adjanak ki tűzparancsot az illegális bevándorlók megállítására. Az AfD nacionalista párt, de minden erővel igyekszik lemosni magáról a náci bélyeget. Nemrég kinyilvánították, hogy a neonácinak tartott NPD-vel semmilyen módon nem működnek együtt, és korábbi NDP-tagokat sem vesznek fel soraikba. Az AfD-t próbálják párhuzamba állítani a német Kalózpárt gyors sikerével és eltűnésével, utóbbi párhuzam azonban nem feltétlenül igaz. A menekültek integrációja évekre, évtizedekre szóló konfliktusokat fog jelenteni a németeknek, és az AfD valószínűleg sokáig szereplője marad a német politikának.

Forrás: vs.hu