Felülvizsgáltatja a vagyonfelmérés eredményét a Buda-Cash Brókerház Zrt. felszámolója, mert a brókerház ügyfélvagyon vizsgálatának külső szakértői jelentése téves megállapításokat tartalmazott - közölte a társaság felszámolója, a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN) a honlapján.
Közölték, ’megállapítást nyert, hogy a Buda-Cash ügyfélvagyon vizsgálatára vonatkozó külső szakértői jelentése olyan téves megállapításokat tartalmazott, amelyek indokolttá tették, hogy a felszámoló teljes körű felülvizsgálatot kérjen szerződéses partnerétől. A felszámoló a Befektető-védelmi Alapot (Beva) erről soron kívül tájékoztatta, a felülvizsgálat legkésőbb jövő péntekig lezárul”.

A felülvizsgálat oka, hogy a 2015. december 23-án közzétett adatok alapjául szolgáló külső szakértői jelentés olyan téves megállapításokat tartalmazott, amelyek egyes kiadási arányszámokat érinthetnek, például az egyes ügyfeleknek a hiányzó vagyonelemei után járó kártalanítás összegét is, a felszámoló erről tájékoztatást nyújtott a Befektető-védelmi Alapnak (BEVA).

A PSFN tavaly december 23-án arról tájékoztatott, hogy lezárult a Buda-Cash és a Hungária Értékpapír Zrt. átfogó vagyonvizsgálata, így mindkét felszámolás alatt álló befektetési szolgáltató ügyfelei részére teljes körűen megkezdődhet az elérhető vagyonelemek kiadása és a Beva kártalanítása. Mint írták, mind a Buda-Cashnél, mind a Hungáriánál vannak olyan eszközök, amelyekben hiány mutatkozik, ezért a felszámoló a hatályos jogszabályok alapján, homogén csoport képzés révén határozta meg az egyes ügyfeleknek kiadható eszközöket, illetve azok kiadási arányszámát.

Emlékezetes, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa a Buda-Cash Brókerház Zrt.-nél (Zrt., intézmény) indított átfogó felügyeleti vizsgálata során a Zrt. tevékenységét érintően észlelt súlyos visszaélésekre utaló információkra tekintettel függesztette fel azonnali hatállyal az intézmény tevékenységi engedélyét ideiglenes intézkedés keretében 2015. február 24-én.

Az MNB végzésében közzétett ideiglenes intézkedését az intézmény működése kapcsán az érdekeltek – elsősorban a befektetők – halaszthatatlan védelme, a Buda-Cash Brókerház Zrt.-nél kialakult helyzet további romlásának megakadályozása indokolta. Tekintve, hogy az ügy kapcsán bűncselekmény elkövetésének gyanúja is felmerült, az MNB 2015. február 23-án az illetékes rendőr-főkapitányságnál büntető feljelentést tett.