Kiemelten ellenőrzi a NAV az idén a tűzifa-kereskedelmet, mert a tapasztalatok szerint sokan próbálnak meg adót csalni ebben az ágazatban.
Illusztráció: pixavay
Az elmúlt egy évben csaknem 14 ezer tűzifa-szállítmány érkezett Magyarországra, összesen mintegy 3 milliárd forint értékben. A legtöbb fát  Romániából és Szlovákiából hozzák.

A több mint 11 ezer szállítmány ment ki az országból 4 milliárd forint értékben, leggyakrabban Ausztriába.

Emellett a belföldi fuvarok száma meghaladta a 102 ezret, értéke megközelítette a 23,5 milliárd forintot.

A NAV valamennyi értékesítési irányban tapasztalt visszaéléseket. Azokban az esetekben, ahol a fuvart bejelentették az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszerbe (ekáer), a tisztességtelen kereskedők jellemzően a súlyadatokkal manipuláltak, vagy nem kockázatosnak minősülő termékek feltüntetésével próbáltak kibújni a kockázati biztosíték megfizetése alól.

Az ekáer-szám hiányát jellemzően azzal magyarázták, hogy a tűzifát nem továbbértékesítésre szánták. Ennek bizonyítására például gyakran iktattak be magánszemélyt az értékesítési láncolatba, bár az áru valójában Tüzép-telepre került.

Az adóhatóság példaként ismertetett egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében zajló vizsgálatot, amelyben egy Szlovákiából rendszeresen tűzifát szállító, de az ekáerbe egyszer sem bejelentett tehergépkocsira figyeltek fel. A közúti ellenőrzéskor a sofőr azt mondta, hogy azért nem kért a fuvarra ekáer-számot, mert a tűzifát saját részre hozta be. Ugyanakkor a kamerák képei bizonyították, hogy a teherautó évente csaknem százötvenszer fordult a két ország között, a mérlegelési adatok szerint pedig két év alatt csaknem 4700 tonna tűzifát hozott be.

Vizsgálják, mennyi adóval maradt el. A NAV a várhatóan jelentős összeg fedezetére ideiglenes biztosítási intézkedést rendelt el, és a kereskedő  két házára végrehajtási jogot jegyzett be.

Egy Veszprém megyei tűzifa-kereskedő esetében is vizsgálódott a NAV. A kereskedő két teherautója két és fél hónap alatt több mint félszázszor szállított tűzifát Ausztriába, de ekáer-számot csak esetenként kért a fuvarra, és bevételeit is csak részben vallotta be. Ebben az ügyben most zárult az ellenőrzés, mintegy 4 millió forint áfát kell kifizetnie a kereskedőnek - írta az MTI a NAV közleményére hivatkozva.