Az ételek készítéséhez felhasznált alapanyagok nemcsak belülről támogathatják az egészségünket: a főzés leghétköznapibb hozzávalóiból csodás szépítőszerek is készülhetnek.
A biokozmetikumok hívei úgy tartják, hogy csakis olyasmit érdemes a bőrükre kenni, amit akár a tányérunkra is tehetnénk. Ám ha valaki mégis inkább a nagy cégek tudományos alapon kidolgozott kozmetikumaiban bízik, annak is érdemes kipróbálnia néhány otthoni szépítőszert. Ha tehát a főzésnél félreteszünk egy-két hozzávalót, az ebéd vagy vacsora mellé meg is szépülhetünk.

Méz és teafű - csillogó szem, puha száj

A tea antioxidánsai frissen, fiatalon tartják a bőrt, a méz pedig egyszerre hidratál és fertőtlenít is.

A kiáztatott teafiltert nyomkodjuk ki, tegyük hűtőszekrénybe, majd néhány percre helyezzük a szemünkre: eltünteti a táskákat és a fekete karikákat, kisimítja a ráncokat, megnyugtatja a gyulladt szemet. A hűvös zöldtea-főzetet frissítő arctonik helyett is használhatjuk: a teába mártott vattapamaccsal egyszerűen töröljük át a bőrünket. A méz a széltől kicserepesedett ajak gyógyítója: kenjünk rá egy vékony réteget, és hagyjuk fent néhány percig.

Tojás és olívaolaj: a csillogó hajfürtökért

A tojás és az olívaolaj zsiradéktartalma és vitaminjai táplálják a töredezett hajat. A haj szennyeződéseit a tojásban levő lecitin megköti, ezért kiválóan tisztít is.

A haj hosszától függően egy-két tojást keverjünk össze alaposan egy citrom levével. (A tojás jellegzetes szagát pár csepp levendula-illóolajjal vehetjük el.) Ha extra táplálásra van szüksége a hajunknak, a tojásokhoz keverjünk 5 evőkanál olívaolajat és dolgozzuk össze homogén masszává. A citromos vagy olívás tojáskeveréket vigyük fel a hajunkra (előtte nem kell benedvesíteni a hajat!), és dörzsöljük be alaposan. A fejbőrünket is masszírozzuk át vele. Tekerjünk rá törölközőt, és hagyjuk hatni 15-20 percig - ha van türelmünk, akkor még tovább. Végül langyos vízzel alaposan öblítsük ki a hajból.

Dió és élesztő: felüdíti a zsíros bőrt

A dió gyulladásgátló hatását bőrbetegségek, pattanások, ekcéma esetén hasznosíthatjuk a legjobban. Az élesztőt is régóta alkalmazzák a pattanásos, zsíros bőr ápolására.

Hogyan használjuk? A zsíros, problémás bőrre való arcradírhoz a durvára darált diót keverjük el egy evőkanál tejjel és egy kevés élesztővel. A masszát vigyük fel az arcunkra, majd 20 perc múlva dörzsöljük le, végül langyos vízzel mossuk le a maradékot.

Friss spenót és krumpli: új életre kelti az arcot

A burgonya feszessé teszi és puhítja, míg a spenót vitamintartalmával táplálja, revitalizálja a bőrt.

Néhány friss, nyers spenótlevelet tépkedjünk össze és keverjük egy nyers, lereszelt burgonyához. Az így kapott arcpakolás erős hámképző, elősegíti a sebgyógyulást, bőrnyugtató hatású. Ha a spenótot kelkáposztával és kevés mézzel turmixoljuk össze, száraz, fáradt bőrre való, vitalizáló arcpakolás lesz a jutalmunk. Mindkét pakolást körülbelül 20 percig hagyjuk hatni.

Tej- és gyümölcssavak: hámlasztanak és hidratálnak

A joghurt és a gyümölcsök savtartalma gyengéden, mégis hatásosan távolítják el a bőr felszínéről az elöregedett hámsejteket, vitaminjaik és ásványi anyagaik ugyanakkor táplálják a bőrt.

Egy natúr joghurtot keverjünk vagy turmixoljunk össze friss gyümölccsel vagy zöldséggel: az alma savtartalma a joghurtét kiegészítve hatásosan hámlasztja a bőrfelszínt. A reszelt uborkával kevert joghurt kiváló hidratáló, ránctalanító szer. A joghurt, pár csepp narancslé, kevés reszelt sárgarépa, valamint egy pici méz összekeverésével készített pakolás a zsíros bőrt teszi rendbe, csakúgy, mint a villával összenyomott banánból és joghurtból álló keverék.

Forrás: Nők Lapja Egészség