Eltérítettek és Cipruson kényszerítettek leszállni egy egyiptomi belföldi utasszállító repülőgépet kedden 60 emberrel a fedélzetén. A Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatása szerint magyar utas nem volt a fedélzeten.
Az egyiptomi légiforgalmi hatóság közleménye szerint az Egyptair légitársaság gépén 55 utas és ötfőnyi személyzet tartózkodott. Az első médiaértesülések még 81 személyről szóltak. A gépnek a ciprusi Lárnaka repülőterén kellett landolnia.

A repülőgép belföldi járat volt, Alexandriából szállt fel és eredetileg Kairóban kellett volna leszállnia.

A gép 61 emberrel a fedélzetén Alexandriából szállt fel és eredetileg Kairóban kellett volna leszállnia.

Az értesülések szerint az Egyptair légitársaság gépének pilótái leszállás előtt felvették a kapcsolatot a lárnakai légi irányítással, és engedélyt kértek a gépeltérítés miatti landolásra.

Egyiptomi állampolgárságú

Egyiptomi állampolgárságú az a férfi, aki a testére erősített robbanómellénnyel fenyegetőzve eltérítette az egyiptomi légitársaság Airbus 320-as típusú utasszállító repülőgépét kedden Ciprusra.

A férfi a leszállást követően elengedte az utasok többségét, négy külföldi utas és a legénység kivételével.

A ciprusi közszolgálati rádió értesülése szerint a géprabló politikai menedékjogot kért a hatóságoktól. Úgy tudni, hogy volt felesége Cipruson él.

Az al-Ahram című egyiptomi napilap helyi biztonsági erőktől úgy értesült, hogy a férfi az egyesült államokbeli atlantai egyetem professzora.
Nincs magyar utas

Nincs magyar utas az eltérített, Cipruson landoló egyiptomi repülőgépen - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szóvivője kedd délelőtt az M1 aktuális csatornán.

Menczer Tamás azt mondta: jelenlegi információk szerint egy gép eltérítő van, s úgy tűnik személyes motiváció áll a háttérben.

A külügyi szóvivő arra a kérdésre, hogy megváltoztatják-e Egyiptom biztonsági besorolását azt válaszolta, ilyen esetekben a konzuli osztályon minden fontos információt begyűjtenek, és azt is figyelik, hogy más európai országok miként viszonyulnak a történtekhez. Amikor megvan minden információ, akkor döntenek arról, hogy szükséges-e az adott ország biztonsági besorolásának megváltoztatása - mondta Menczer Tamás.

A szakértő szerint a kivégzéssel vagy robbantásával fognak fenyegetőzni

Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő szerint feltételezhető, hogy a robbanószerkezet azok vihették fel a gépre, akik a csomagokat vagy az utasoknak szánt élelmiszert rámolták. Hozzátette, elképzelhető, hogy nem szigorítottak Egyiptomban a repterek biztonsági előírásain. Megjegyezte, az európai reptereken is probléma, hogy a rakodó személyzet között többen "migrációs hátterűek". A gépeltérítést vagy az Iszlám Állam vagy a Muszlim Testvériség vihette véghez - vélekedett a szakértő az M1 Ma reggel című műsorában.

Abban a pillanatban, hogy egy eltérített gép valahol leszáll, felmerül annak a lehetősége, hogy egy antiterrorista csapat bejusson a gépbe. Ehhez szükség van a légitársaság illetve a repülőgépet gyártó cég képviselőire is - tette hozzá Georg Spöttle.