A lakásunkban fellelhető számos baktériumtenyészet közül a konyharuhákról könnyen megfeledkezhetünk, pedig a szakemberek szerint ezek a legfertőzöttebb felületek között lehetnek az otthonunkban.
Élelmiszerbiztonsággal foglalkozó szakemberek szerint a konyharuhák, konyhai törülközők meglepően gyorsan szennyeződhetnek kórokozókkal olyan mértékben, hogy azok igen könnyen különböző betegségeket okozhatnak.
A szakemberek videófelvételeket elemezve jutottak arra a megállapításra, hogy az emberek kézmosás előtt is gyakran megtörlik a kezüket, vagy éppen úgy érnek a törülközőkhöz, hogy nem megfelelő módon mosták kezet. Ráadásul a szennyezett konyharuhába újra és újra beletöröljük a kezünket, ezzel pedig újra és újra "utaztatjuk" a kórokozókat a kezünk és a törlő között.
Bár az ételmérgezések mindössze kilenc százaléka kötődik az otthonunkhoz, a szakemberek szerint az élelmiszerrel kapcsolatos megbetegedések jóval gyakoribbak. A kutatások szerint a "körbefertőződés" egyik forrása a takarításra és kéztörlésre használt konyharuha.
Jeannie Sneed, a Kansas State University élelmiszer-biztonsággal foglalkozó kutatója a csapatával több vizsgálatot is végzett a konyhai viselkedéssel, elsősorban a takarítási szokásokkal kapcsolatban.
"A vizsgálatban részt vevők nagyon gyakran használtak konyhai törlőket, papír és textil anyagúakat is, azonban nem minden esetben szárításra alkalmazták ezeket. Megérintették ezeket kézmosás előtt és után, ráadásul újra és újra használták ezeket. Ezzel pedig egyszerűen visszaszennyezték a kezüket" - mondta Sneed A kutatásból kiderült, hogy a szalmonella még akkor is képes elszaporodni a konyharuhán, törlőkendőn, ha kiöblítették.
Egy másik lehetséges fertőzésforrás a mobiltelefon és a tablet lehet: a videófelvételek elemzése során kiderült, hogy nagyon sokan használják ezeket az eszközöket főzés közben, anélkül, hogy utána megfelelő módon fertőtlenítenék ezeket. "Az okostelefonokat ráadásul nemcsak a konyhában használjuk, sokan a vécére vagy a fürdőszobába is magukkal viszik ezeket. Így pedig nagyon sok kórokozót utaztathatunk, emiatt sokszorosára növekedhet a fertőzések veszélye" - mondta Sneed.
A kutatásban 123 férfi és nő vett részt, akiket három csoportba osztottak. Az első csoport tagjai egy négy elemből álló oktatóprogramban vettek részt, melynek során megtanulhatták az élelmiszer-biztonság alapjait. A második csoport tagjai élelmiszer-biztonsággal foglalkozó videókat néztek meg, míg a harmadik csoportba tartozók semmilyen felvilágosításban nem részesültek.
Ezek után egy otthoni konyhára hasonlító laboratóriumban kétféle ételt kellett elkészíteniük, melyhez nyers húst és friss gyümölcsöket is fel kellett használniuk. A nyers húst mesterségesen beszennyezték egy Lactobacillus casei nevű baktériummal, mely nem okoz betegséget, és megtalálható a joghurtban, de a húsokban nem. Ezt a baktériumot használták arra, hogy megfigyeljék, mely területeket fertőztek meg a kísérletben részt vevők.
Randall Phebus, a kutatást vezető mikrobiológus és csapata úgy találták, hogy a frissen elkészített gyümölcssaláta összetevőinek 90 százalékát megfertőzték a húsból származó baktériummal. Attól függetlenül, hogy részt vettek-e valamilyen oktatáson, minden résztvevő ugyanazokat a hibákat követték el ételkészítés közben.
"Az emberek számára egyre fontosabb, hogy friss, otthon elkészített ételeket fogyasszanak, így több időt töltünk a konyhában. Bár sokan egyre inkább tudatában vannak az élelmiszerek hordozta veszélyeknek, azzal nincsenek tisztában, hogy milyen könnyen megfertőzhetjük a különböző felületeket és ételeket" - mondta Sneed.
Forrás: www.foodprotection.org
0 Megjegyzések