A török külügyminiszter azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy ellentmondó nyilatkozatokat tesz a Népvédelmi Egységek (YPG) szíriai kurd milíciáról, egyúttal szorgalmazta, hogy Washington szakítsa meg a kapcsolatot a kurd szervezettel.
Mevlüt Cavusoglu erről Tbilisziben grúz és azeri kollégájával tartott találkozóján beszélt.
Az Egyesült Államok nem tekinti terrorszervezetnek az YPG-t, sőt támogatást nyújt neki a Szíriában és Irakban jelentős területeket uraló Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet elleni harcához. Törökország nem nézi jó szemmel a kurdok katonai sikereit Irakban és Szíriában, mert attól tart, hogy határai mentén egységes kurd nemzet jöhet létre, amelyet nemzetbiztonsági kockázatnak tart, különösen annak fényében, hogy délkeleti tartományaiban rengeteg kurd nemzetiségű lakos él. Törökország azt állítja, az YPG állt a 28 halálos áldozatot követelő szerdai ankarai robbantásos merénylet hátterében.
Cavusoglu a TRT Haber török állami televízióban közvetített beszédében a "gyengeség jelének" mondta, ha az YPG-hez hasonló szervezetekkel működnek együtt az Iszlám Állam elleni harcban. A török politikus hozzátette, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter kettejük csütörtöki telefonbeszélgetésében azt mondta, az YPG-t nem tartja megbízhatónak. "Jelentős fejlemény, ha az Egyesült Államok kezdi megérteni a helyzetet. Fontos, hogy egy olyan ország, mint az Egyesült Államok, világosan megfogalmazza a terrorizmushoz és a terrorszervezetekhez való viszonyát - tette hozzá.
Az amerikai külügyminisztérium egyik szóvivője csütörtökön nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy az YPG követte el a szerdai ankarai merényletet. A szóvivő felszólította Törökországot, hogy szüntesse be a kurd milícia szíriai állásainak bombázását.
A legfőbb szíriai kurd párt, a Demokratikus Egyesülés Pártja (PYD) tagadta, hogy a tömörülés katonai szárnyának, az YPG-nek köze lenne az ankarai merénylethez. A PYD azzal vádolta Törökországot, a merényletet a szíriai harcokban történő szerepvállalása igazolására használja fel.
Forrás: MTI