Vége a hét szűk esztendőnek, ez már egy új gazdasági ciklus, konjunktúra vár pénzintézetekre - mondta Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke a Magyar Idők keddi számában megjelent interjúban.
A külpiacok és a gazdaságpolitika hatására a növekedést immár nemcsak az uniós pénzek és a globális cégek termelése hajtja, hanem az agrárium és a belső fogyasztás is - vélekedett a szakember.
Hozzátette: gazdaságpolitikai siker a lakosság svájcifrank-hitelektől való megszabadítása, amiben elévülhetetlen érdemei voltak Matolcsy György jegybankelnöknek. Pozitív a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tevékenysége is, amely az elmúlt három évben több sikeres stratégiai döntést hozott. Az alapkamatot például úgy sikerült csökkenteni, hogy az jelentős mértékben nem hatott a forintra - idézte fel Patai Mihály.
Arra a kérdésre, milyen lépéseket látna szívesen az MNB-től, a Bankszövetség elnöke úgy reagált: a bankszektor érdekét most az szolgálná, ha a monetáris politika nem jelentkezne új kezdeményezéssel. A kormánytól is kiszámíthatóságot vár a pénzpiac: ne legyen több kreativitás, szakmai egyeztetés nélküli intézkedés, és teljesüljenek a bankadó további csökkentésére tett ígéretek.
A rossz hitelek magas aránya jórészt szociális probléma, de szerepet játszik ebben az is, hogy a magyarok hitel-visszafizetési hajlandósága lényegesen elmarad a környező országokban élőkétől. A szerbekhez viszonyítva négyszer, a románokhoz képest ötször, a szlovákokhoz hasonlítva hatszor rosszabb a magyarok kölcsön-visszafizetési morálja - jegyezte meg a pénzügyi szakember.
Arra a kérdésre, mikor minősíthetik fel Magyarországot, Patai Mihály úgy reagált: ha a növekedés mellett a kiszámíthatóság is megjelenik a magyar gazdaságpolitikában, akkor már az idén jó reakciókra lehet számítani a hitelminősítőktől - írja az MTI.
0 Megjegyzések