Jelentősen nőtt, meghaladta a húszezer hektárt a belvízzel elöntött terület nagysága a Közép-Tisza vidékén a hétfőn lehullott csapadék miatt - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) sajtóreferense kedden az MTI-vel. Laczi Zoltán tájékoztatása szerint az elöntött földterületből 7550 hektár vetés, 4790 hektár szántó.Növelték a védelmi készültséget a Tisza alsó szakaszánál is.
A teljes elöntésből 14 500 hektárt Jász-Nagykun-Szolnok, 4940 hektárt Heves, 850 hektárt Pest, 250 hektárt Csongrád, 150 hektárt pedig Bács-Kiskun megyében regisztrálták - közölte.
A sajtóreferens elmondta: másodfokú a készenlét a jászkiséri, a jászberényi, a mezőtúri, a ceglédi, a karcagi, a kisújszállási és a kiskörei, elsőfokú a kunhegyesi, a cibakházi és a tiszakécskei szakaszon.
Hozzátette: az elmúlt 24 órában ötven stabil szivattyútelep és hat mobil szivattyúállás együttesen 3,3 millió köbméter vizet emelt át a befogadókba, ez az előző napi mennyiségnek több mint a kétszerese.
A belvízi védekezésben hétfőn az igazgatóság 89 dolgozója vett részt. A munkát a vízügyi társigazgatóságtól, a győri székhelyű Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóságtól (Éduvizig) kedden érkező 13 szakember segíti - jegyezte meg.
Az önkormányzatok közül elsőfokú belvízvédelmi készültséget tart fenn Jászalsószentgyörgy, Jásztelek és Fegyvernek, másodfokban védekezik Sarud - közölte.
Laczi Zoltán elmondta: a Zagyva a térségben ismét árad, a vízállása 461 centiméterre emelkedett, ezért másodfokú árvízvédelmi készültség lépett életbe Jászberény és Jásztelek között.
Növelték a védelmi készültséget a Tisza alsó szakaszánál
Másodfokúra emelte a védelmi készültséget a tiszai alsó belvízvédelmi szakaszon kedden a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (Tivizig) - közölte az igazgatóság védelemvezetője az MTI-vel.
Bara Sándor elmondta: működési területükön négy védelmi szakaszon van belvízvédelmi készültség. A tiszai alsó és a hamvas-sárréti szakaszon másodfokú, a tiszai középső, valamint a tiszai felső szakaszon pedig elsőfokú a védelmi szint.
Azokon a védelmi területeken, ahol másodfokúra emelték a készültséget, a lehullott csapadék hatására a belvízcsatornák torkolati vízállásai tovább emelkedtek, így a szivattyútelepek kétműszakos üzemeltetésére van szükség - magyarázta Bara Sándor.
Elmondta azt is: az elöntött területek nagysága nőtt az elmúlt 24 óra alatt. Összesen 6450 hektárt borít belvíz a készültséggel érintett területeken, ebből 1600 hektár a vetés, 1400 hektár a szántó, 2250 hektár a rét és legelő, a többi egyéb terület.
A 19 üzemelő szivattyútelep működtetésével az igazgatóság szakemberei 962 ezer köbméter belvizet emelnek át naponta a befogadó folyókba és csatornákba, a védekezésben a Tivizig ötven dolgozója vesz részt - tette hozzá.
0 Megjegyzések