Ugyan már mindenki biztosra vette a megtörténtét, de mégsem vette meg még a Sharp-ot a tajvani Foxconn. Az ok: a tajvani cég a japán óriás átvilágításánál új információk birtokába jutott, és amíg ez nem tisztázódik, addig halasztják az átvételt. Az üzlet létrejötte azt jelentené, hogy elsőként kerül japán óriáscég külföldi tulajdonba.
A halasztás bejelentése azután történt, hogy a Sharp új dokumentumokat juttatott el a tajvaniakhoz. Előzőleg a japán óriáscég igazgatótanácsa már rábólintott az üzletre.

Ez lenne az első eset, hogy Japán egyik elektronikai óriása külföldi tulajdonba kerülne. Igaz, közvetve már eddig is kapcsolatban voltak, hiszen mindketten az Apple üzleti partnerei.

A Foxconn szereli össze gyáraiban az amerikai okostelefon-márka készülékeit, és a japán cég a JDI és az LG mellett a cég modelljeinek egyik képernyő-beszállítója.

Reggel még üzletről volt szó

A tajvani Hon Hai Precision Industry Co. (tőzsdei nevén Foxconn) 660 milliárd jenes (5,9 milliárd dollár) kivásárlási ajánlatát a Sharp felügyelőbizottsága egyhangúlag fogadta el - közölte csütörtökön a Sharp.

A Foxconn az Apple legnagyobb iPhone beszállítója. Az iPhone legdrágább komponense az összeszerelési költségek 20 százalékát képviselő érintőképernyő. A Sharp egyike az iPhone három képernyő-beszállítójának.

A Foxconn a Sharp kivásárlásával szakértők szerint a Samsung Display Co.-val száll versenybe a következő generációs iPhone képernyőjének beszállításáért. A Samsung látja el jelenleg a világpiac 95 százalékát OLED képernyőkkel. A pekingi Sigma Intell piackutató cég szerint az Apple OLED képernyővel látja majd el a következő generációs iPhone készüléket, el kívánja kerülni azonban azt, hogy a Samsung legyen az egyetlen beszállítója.

Az Apple a jelenlegi iPhone modellekhez az LG Display Co., a Japan Display Inc. (JDI) és a Sharp vállalatoktól szerzi be a képernyőt. A Waseda Business School professzora Oszanai Acusi szerint a Sharp-Foxconn üzlet kedvez az Apple alkupozíciójának a következő generációs képernyők beszerzésében. "

Az Apple nem nézne jó szemmel egy Sharp-JDI együttműködést, mert jobb alkupozíciót biztosít számára, ha több forrásból szerezheti be az alkatrészeket" - mutatott rá.

Az IHS piackutató kimutatása szerint forgalmi értékben a JDI tavaly 18,3 százalékos, a Sharp 10,4 százalékos, a Samsung 34,7 százalékos, az LG Display Co. pedig 14,2 százalékos részesedéssel rendelkezett a mobil készülékekben alkalmazott képernyők világpiacán.

A Foxconn a tavalyi harmadik negyedévben 32,1 milliárd dollár forgalom után 1,16 milliárd dollár nyereséget ért el.

A Sharp a 2015 szeptemberrel zárt negyedévben 44 millió dollár veszteséget szenvedett el 5,9 milliárd dollár forgalom után.

MTI