A Jobbik támogatja a bevándorlási kvótáról szóló népszavazást, érdekelt abban, hogy érvényes és eredményes legyen a referendum és a nem szavazatra buzdítja szimpatizánsait - közölte Vona Gábor pártelnök csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
Az ellenzéki politikus jelezte, hogy a pénteki ötpárti egyeztetésen szeretnék tisztázni, hogy a kormány kérdése magában foglalja-e a kvóta valamennyi formáját, így például a relokációt, visszatoloncolást is. Hozzátette: tisztázni kell azt is, hogy szükséges-e az alaptörvény módosítása, a referendum lehetőségét ugyanis többen vitatják.
Vona Gábor egyúttal arra kérte a baloldali pártokat, hogy tegyék félre pártpolitikai érdekeiket és a "szánalmas gyermeteg hisztériát" és legyenek képesek "egyszer az életben nemzetben gondolkodni". Kifejtette: a pártpolitikát és a nemzeti ügyet nem szabad összekeverni, most utóbbiról van szó.
"Ha az a kérdés, hogy bírom-e Orbán Viktort, akkor nem bírom Orbán Viktort. Ha az a kérdés, hogy köpni tudnék-e attól, ami a Nemzeti Választási Iroda előtt történt, akkor igen, köpni tudnék" - fogalmazott, kifejtve: jobb egészségügyet, színvonalasabb oktatást, magasabb béreket és egy boldogabb, szabadabb országot szeretne, amihez "a Fidesz testén keresztül vezet az út" és ez belpolitikai csatákkal fog járni.
Vona Gábor megismételte, hogy 2018-ban a Fidesz leváltására készülnek, de szerinte ellenzékből is képesnek kell lenni kormányozni. Szerinte a népszavazás bejelentésével lényegébe ez történt, mivel pártja már 2015 őszén megfogalmazta a referendum szükségességét.
A kvótákról szólva kijelentette: Magyarországnak meg kell üzennie Brüsszelnek, Berlinnek és mindenkinek, aki kötelező betelepítési kvótát szeretne rákényszeríteni, hogy "nem kérünk belőle". A kvótára a multikulturalizmus előszobájaként hivatkozott, ami szerinte egyebek mellett társadalmi feszültségekkel, kulturális összeütközésekkel, úgynevezett no-go zónákkal és terrorizmussal járna. Ezért kell "csírájában elfojtani multikulturalizmus bevezetésének kényszerét Magyarországon" - hangoztatta a Jobbik elnöke.
Vona Gábort megkérdezték arról, mit lehet elérni egy magyar népszavazással. Azt felelte: jogi értelemben keveset, ugyanakkor dominóhatást válthat ki, más országokban is népszavazást generálhat, az EU pedig nehéz helyzetbe kerülne, ha látná, hogy a tagállamok nem kérnek a kvótából.
MTI