A tervek szerint idén júliusban áll majd fel az új közfelügyeleti hatóság, amely a könyvelők, az adótanácsadók, az adószakértők és a könyvvizsgálók ellenőrzéséért felelhet, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán egyeztet majd az új hatóság felállításáról az érintett pénzügyi szervezetekkel - közölte az NGM hétfőn az MTI-vel.
Az új közfelügyelet koncepciójának és részletszabályozásának kidolgozása az érintett pénzügyi szervezetek képviselőinek bevonásával történik, a tárca számít a számviteli- és az adószakma segítségére, a tisztességes pénzügyi szakemberek tudására és tapasztalatára - tették hozzá.

Kiemelték: a közfelügyelet a könyvelőket, az adótanácsadókat, az adószakértőket, az okleveles adószakértőket és a könyvvizsgálókat ellenőrzi majd.

A kritikus területeken folyamatos szakmai felügyeletet biztosítana, célzott ellenőrzések és megfelelő szankciók alkalmazásával.

Mindezt nem a Magyarországon működő 800 ezer vállalkozás szintjén tenné, hanem az őket kiszolgáló szakemberek körében, akik döntéseikkel, munkájukkal meghatározzák a pénzügyi beszámolást, és a bevallásokat - írták.

Arra is rámutattak, hogy az államnak kötelessége gondoskodni azokról a vállalkozókról, akik pénzügyi szakemberek (könyvelők, adótanácsadók) munkáját veszik igénybe, hogy mindig megbízható minőségű munkát kapjanak a szakértőktől.

Az NGM közfelügyeleti funkcióinak kiterjesztése éppen ezt a célt szolgálja.

Az NGM szerint az új közfelügyelet felállítása üzenetértékű lépés lenne a pénzügyi beszámolókba vetett bizalom helyreállítása, megerősítése érdekében.

Feladata lenne többek között olyan specifikus szabályok (szakmai standardok, hivatásrendi szabályok) megalkotása, amelyek elősegítik a rendeltetésszerű joggyakorlást.

Hangsúlyozták: a cél az, hogy a vállalkozásoknak segítséget nyújtó könyvelők, könyvvizsgálók és adótanácsadók minden esetben szabályszerűen és etikusan járjanak el.

Az NGM véleménye szerint az adócsalások és a pénzügyi visszaélések szoros kapcsolatban vannak a jelenleg hiányos pénzügyi és az adószakmai ellenőrzéssel.

Az állami felügyeleti funkciók megerősítése így a feketegazdaság visszaszorítására tett legfontosabb lépések egyike lehet - jegyezte meg közleményében a minisztérium - írja az MTI.