Február 15-ig lehet jelentkezni egyetemre. A jelentkezési sorrendre érdemes odafigyelni és célszerű áttanulmányozni, hogy egy-egy pálya pontosan mit takar.
Február 15-ig lehet jelentkezni a felsőoktatási intézményekbe. A jelentkezés elektronikusan történik a felvi.hu internetes oldalon.

Az alap-és osztatlan képzéseknél a minimumpont 280, a felsőoktatási szakképzéseknél 240, míg a mesterképzésben 50 pontnak kell meglennie.

Hallgassa meg az interjút: kattintson ide!

A felvételi során a középfokú nyelvvizsga 28 pontot ér, míg a felsőfokú 40-et, ami jelentős ebben a versenyben.

Mindenekelőtt regisztrálni kell

Először is regisztrálni kell a felvi.hu oldalon. Ekkor a diák kap egy felhasználó nevet és kódot, amivel a felvételi eljárás folyamata alatt be tud lépni a saját, megszemélyesített felületére.

Az oldalon egyébként végig tudja követni a jelentkezési folyamatot egészen a ponthatárok megállapításáig.

Fontos a hitelesítés

A jelentkezést követően szükség van hitelesítés elvégzésére is a diáknak. Ez történhet papíralapon, a hitelesítő lapot kinyomtatva vagy ügyfélkapun keresztül – mondta Dr. Stéger Csilla, az Oktatási Hivatal Felsőoktatási Főosztály vezetője, aki az utóbbit javasolja a könnyebbség miatt.

„Nagyon fontos, hogy a jelentkezők folyamatosan nézzék az oldalt, ne csak a felvételi eljárás elején és végén.

Minden információt közzétesznek ott, sőt, ha valamilyen dokumentum hiányzik vagy rosszul olvasható azt is jelzik a felvételizőknek” – emelte ki Stéger Csilla.

Jól gondoljuk át a rangsort

Nagyon fontos Stéger Csilla szerint az is, hogy legyen egy fontossági rangsor a jelentkezési helyek sorrendjében.

Amennyiben az első helyre kevés a hallgató pontja, úgy a második helyen megjelölt intézmény és szak ugrik előre.

„Vegyes a kép. Vannak jelentkezők, akik éppen azokat az iskolákat jelölik be, ami éppen eszükbe jutott, de vannak nagyon céltudatos és elkötelezett jelentkezők is” – mondta el.

Többnyire a képességek és lehetőségek határozzák meg, hogy ki, milyen szakra jelentkezik.

Nagyon sok diák van, aki még a végzéskor sem tudja pontosan, hogy mit is szeretne csinálni.

Informatika a legmenőbb

Évek óta egyébként az egyik legnépszerűbb és legjobban menő szakma az informatika. Ezt egyre több lány is választja. Emellett továbbra is keresettek a mérnök pozíciók, a gépészmérnök és villamosmérnök szakok – mondta Beck Zsolt, egy fejvadász cég alapítója a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

A fejvadász szerint nagyon fontos, hogy ne csak a fizetés alapján válasszanak szakot a diákok.

„Nézzék meg azt is, amihez affinitásuk van, mert alapvetően az életükről döntenek, s az a legjobb, ha mindenkinek olyan munkája van, amiben megtalálja a boldogságát” – emelte ki Beck Zsolt.

Önismeret és reális kép

Csapos Noémi, a HR szövetség elnöke szerint nagyon fontos a hallgatók számára, hogy erős diplomát szerezzenek.

„Erős diplomával a munkaerőpiacon is el tudnak helyezkedni, másrészt az ELTE hallgatóinak többsége mesterszakon szeretne továbbtanulni, így elvárás, hogy olyan tudást adjon nekik az egyetem, ami képessé teszi őket arra, hogy sikeresen teljesítsék a mesterképzést is” – mondta el tapasztalatait Cseszregi Tamás, az ELTE oktatási igazgatója.

Stéger Csilla szerint az is nagyon fontos, hogy a diákok megfelelő önismerettel rendelkezzenek és áttanulmányozzák, hogy a pályák pontosan mit takarnak.

Erre szükség van ahhoz, hogy reális képet alkothassanak – mondta.

A felsőoktatási főosztály vezetője úgy látja, azt mindenki megnézi, hogy egy-egy szakmában mekkora a fizetés, de azzal sokan nincsenek tisztában, mit csinál ténylegesen egy jogász.

„Sok szakma van, amiből nehéz választani, főleg, ha pontosan nem is tudja, mit takar” - magyarázta.

Határidő!

A határidőkre érdemes odafigyelni. Jelentkezni február 15-én éjfélig lehet, míg a hitelesítést február 23-ig kell elvégeznie a diákoknak.

Forrás: Kossuth Rádió/Napközben/180 perc