A két legnagyobb olajtermelő, Szaúd-Arábia és Oroszország, valamint Katar és Venezuela energiaügyi miniszterei Dohában tartottak megbeszélést.
A négy ország felszólította a többi olajtermelőt, hogy kövessék példájukat.

A szaúdi olajügyi miniszter annak a reményének adott hangot, hogy a megállapodáshoz valamennyi OPEC és a szervezeten kívüli olajtermelő csatlakozik.

A dohai megállapodás betartását Katar ellenőrzi majd.

A venezuelai olajügyi miniszter a megbeszélések után bejelentette, hogy a katari találkozó résztvevői szerdán Teheránban egyeztetnek az iráni és az iraki olajügyi miniszterrel.

Irán támogatásának a megszerzése különösen nehéz lesz, mivel alig néhány hete oldották fel a Teheránnal szembeni nemzetközi olajszankciót és az ország most épp növeli termelését és bővíti exportját, hogy visszaszerezze azt a piaci részesedést, ami jórészt elveszett a szankciók három éve alatt.

Az OPEC januári termelése napi 32,33 millió hordó volt, napi 131 ezer hordóval múlta felül a decemberit és jócskán meghaladta az olajszervezet napi 30 milliós termelési kvótáját.

Januárban az orosz olajtermelés rekordszintű volt, napi 10,88 millió hordó, ami 1,5 százalékkal haladta meg a decemberit.

Percekkel a katari megállapodás bejelentés előtt az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 1,52 dollár (4,57 százalék) emelkedéssel 34,92 dolláron állt. Néhány perccel később azonban a nyereség 37 centre zsugorodott és így a Brentet 33,76 dolláron jegyezték. Röviddel 11.15 óra előtt a Brent ára 67 cent emelkedéssel 34,06 dolláron volt, nagyjából fél órája ezen a szinten áll.

A napon belüli nyereségcsökkenés oka valószínűleg azzal függ össze, hogy a találkozótól a piac a termelés csökkentését várta.

MTI