A magyar gazdaság 2013-2015 között növekedési pályára állt, de ez szerkezeti reformok nélkül kifulladhat - nyilatkozta Csaba László közgazdász, egyetemi tanár a Magyar Nemzet keddi számában.
A magyar gazdaságból nem vonult ki a működő tőke, 82-ről 76 százalékra csökkent az adósságráta, közel 700 ezer munkahely létesült, ennek kétharmada a közmunkán kívül, a magyar gazdaság versenytársainak teljesítménye pedig gyenge. Ugyanakkor fennáll a veszélye annak, hogy a magyar gazdaság beleragad a közepes fejlettség csapdájába, azaz bár nem kerül csődbe, de hosszabb távon alacsony marad a növekedése - tette hozzá.
A szakember óvott attól, hogy az elmúlt évek viszonylag kedvező teljesítményét mechanikusan előre vetítsék a következő évekre. A világgazdaság folyamatai kedvezőtlen irányban változnak. Az amerikai kamatemelés kiszippantja a tőkét a feltörekvő piacokról. Magyarországon az eddigi teljesítmény megőrzéséhez, de még inkább a javításához további erőfeszítésekre lesz szükség.
Komoly gond a magyar gazdaság számára, hogy kialakult egy duális gazdaság, melyben a nemzetközi cégek és szolgáltatások színvonala jó, az egymillió embert foglalkoztató közigazgatás hatékonysága és a kis- és középvállalati szektor termelékenysége, versenyképessége viszont alacsony.
Csaba László szerint probléma a távlatos gazdasági stratégia hiánya, az "ötletszerű kormányzás", ami a kiszámíthatatlanságot erősíti a gazdaság szereplői számára - írja a Magyar Nemzet.
0 Megjegyzések