A törökök ugyanazzal vádolják az Európai Uniót, mint az Európai Unió a törököket, vagyis nem tartják be azt a megállapodást, miszerint 3 milliárd eurót járna azért, hogy feltartóztassák a migránsáradatot, megszüntessék az embercsempészetet – jelentette ki Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Hozzátette: időközben sok olyan dolog történt Törökországban, ami a török pozícióknak kedvez. Minden merénylet, amelyet Törökországban végrehajtanak, Recep Tayyip Erdogan államfőt erősíti. Abban a percben, amikor megtörtént az ankarai merénylet, választania kellett, ki ellen lép fel: az Iszlám Állam ellen, a szélsőbal ellen, vagy a kurdok ellen.
Azóta Törökországban szétlőtték az ottani kurd párt állásait, és folyamatosan lövik a szíriai kurdokat. A dolog szépséghibája, hogy mára egyértelművé vált, az ankarai merénylethez a sem a PKK-nak, sem szíriai testvérpártjának semmi köze nincs. Elvileg egy kiszakadt törpecsoport hajtotta végre, ez azonban a török vezetést egyáltalán nem zavaraja – hangoztatta Nógrádi.
A merényletre hivatkozva Ahmet Davutoglu török miniszterelnök nem ment el a brüsszeli EU-csúcsra, a törökök így tovább zsarolják Európát. Eközben Európa rendkívül megosztott a török kérdésben részben a szíriai beavatkozás, részben a migránskérdés miatt - mondta.
A török kormányfő várhatóan részt vesz a következő, március 7-i csúcson, az előjelek azonban nem jók. Törökország németországi nagykövete nemrég sértésnek nevezte azt a 3 milliárd eurót, amelyet az unió ígért a törököknek, mondván, ez még arra sem elég, hogy az ott lévő gyerekeket oktassák. Másrészt az európai sajtó elfordult Angela Merkel német kancellártól, rajta kívül ugyanis már nincs olyan, aki csak a törököktől várná a megoldást – hangsúlyozta.
Nógrádi György szerint Törökország egy perc alatt le tudná állítani az embercsempészetet, ha akarná.
A biztonságpolitikai szakértő megemlítette azt is, hogy van olyan vélemény, miszerint a következő EU-csúcsnak elegendő lenne egy telefonfülke is, mert egyre kevesebb olyan európai vezető van, aki követné Merkel politikáját, vagyis áthozná Törökországból a migránsokat.
Március 13-án lesz három német tartományi választás, ahol eldől, a német közvélemény hogyan viszonyul mindehhez. Felmérések szerint a németek 58 százaléka a határok visszaállítása mellett lenne, 81 százalék pedig nem ért egyet Merkel migránspolitikájával. Ilyen mértékű ellenállás egy kancellárral szemben Németország történetében a második világháború vége óta nem volt – jegyezte meg.