Az európai centrumok közül tavaly a Semmelweis Egyetem (SE) klinikáján végezték a legtöbb nem élődonoros veseátültetést, a májtranszplantációk terén pedig a harmadik legjobb teljesítményt nyújtotta az intézmény - közölte az egyetem csütörtökön a honlapján.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
A közlemény szerint az SE Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján 2015-ben 167 veseültetést végeztek, 11 esetben gyermekek kaptak szervet. A 147 nem élődonoros beavatkozással a klinika a 77 európai vesetranszplantációs centrumot felsorakoztató Eurotransplant-lista élén áll.
Emellett az Eurotransplant 49 májtranszplantációs centruma közül Budapesten végezték a harmadik legtöbb májátültetést, megelőzve ezzel számos, nagy tapasztalattal rendelkező régi európai centrumot.
A 89 májátültetésből hat esetben gyermeken hajtották végre az életmentő beavatkozást - tették hozzá.
A közleményben idézték Máthé Zoltánt, a klinika igazgatóját, aki szerint a siker a német mintájú munkaszervezésnek, a kitűnő csapatmunkának és kollégái rendkívüli erőfeszítésének köszönhető.
Hozzáfűzte: a transzplantáció igazi csapatmunka, hiszen egy-egy szervátültetéshez legalább harminc szakember összehangolt munkája szükséges.
Az SE klinikája vesetranszplantáció tekintetében az észak- és nyugat-magyarországi régió számára biztosít ellátást, májtranszplantáció terén pedig az intézmény országos feladatot lát el.
Tavaly 263 szervátültetést végeztek el a klinikán.
Magyarország 2013-ban lett az Eurotransplant teljes jogú tagja, így külföldről is kaphatnak szerveket a magyar betegek, aminek elsősorban a sürgős esetekben és a gyermekeknél van kiemelt jelentősége - írták.
Hozzátették: a tagság azt is jelenti, hogy Magyarországon is a nemzetközi standardokat kell alkalmazni.
A klinika transzplantációs és sebészeti tevékenysége 2015 októbere óta ISO 9001 minőségbiztosítási rendszer által akkreditált, így megfelel a legmodernebb minőségbiztosítási feltételeknek is.
MTI
0 Megjegyzések