Kijev elítéli, és politikai nyomásgyakorlás újabb példájának tartja, hogy az "orosz megszállók" elrendelték a Krím félszigetről kitiltott Musztafa Dzsemiljev krími tatár vezető és ukrán parlament képviselő távollétében történő letartóztatását - közölte csütörtökön az ukrán külügyminisztérium.
Marjana Beca, a külügyminisztérium szóvivője a Twitteren reagált a szimferopoli bíróság döntésére, amelyről Dzsemiljev ügyvédje számolt be csütörtökön a Facebookon. Szimferopol az Oroszország által törvénytelenül elcsatolt félsziget fővárosa.

Az ügyvéd szerint a törvényszék döntését azzal indokolta, hogy Dzsemiljev ellen az orosz büntetőtörvénykönyv három cikkelyének megsértése miatt indítottak bűnvádi eljárást. A krími vezető "elrejtőzött az igazságszolgáltatás elől, továbbá szabadlábon nyomást gyakorolhat a tanúkra, bizonyítékokat tüntethet el, valamint más állam polgáraként nem rendelkezik állandó lakhellyel a Krím félszigeten". Ezért a vádhatóság kérelmét helybenhagyva a bíróság a politikus távollétében elrendelte őrizetbe vételét. 

Orosz források szerint Dzsemiljevet a Krímmel szembeni ukrajnai termékblokád megszervezésében való részvétellel vádolják. Tavaly szeptemberben krími tatár aktivisták és ukrán önkéntesek blokád alá vették a dél-ukrajnai Herszon megyében a félszigetre vezető összes közutat. November végén megszakadt az Ukrajna felőli áramszolgáltatás a Krímben azután, hogy szabotőrök Herszon megyében megrongálták a vezetékeket. Az oroszbarát krími hatóságok szerint ebben is szerepet játszott a krími tatár politikus: szabotázsért és súlyos károkozásért is vádat emeltek ellene. Az orosz híradások alapján a krími vállalatoknak több mint 1,1 milliárd rubel, azaz körülbelül 4 milliárd forint kárt okoztak az áramszünetek.
A krími tatár vezető ellen jelenleg szövetségi körözés van érvényben.

A politikus jelenleg a Petro Porosenko ukrán elnök mögött álló tömörülés parlamenti képviselője. Korábban a krími hatóságok megtiltották beutazását a félszigetre.

Forrás: MTI