A gazdaságra is negatív hatása lehet a koszovói belpolitikai válságnak, amely gátolhatja az eddig sikeres gazdasági stabilizációs program végrehajtását a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői szerint.
Az IMF és Koszovó júliusban állapodott meg egy 22 hónapos lejáratú, 184 millió eurós készenléti hitelről, amelyből 71 millió eurót már felhasználtak, a hitel-megállapodás első felülvizsgálatának eredményeiről hétfőn sajtótájékoztatón számoltak be Pristinában. 

Az IMF honlapján is olvasható jelentés szerint a hitelprogram a tervek szerint alakul, a 2015-ös célokat megvalósította Pristina, és a 2016-os esztendőre vonatkozó költségvetést is az IMF-fel kötött megállapodás figyelembe vételével alakították ki, ugyanakkor a program véghezvitelét veszélyeztetheti a hónapok óta tartó belpolitikai válság, azaz hogy az ellenzék gátolja a parlament munkáját. 

A legfiatalabb és egyben legszegényebb európai állam gazdasága tavaly a várakozásokon felül teljesített, és 3,5 százalékkal nőtt, és a trend várhatóan tovább folytatódik, a becslések szerint az idei évben 3,8 százalékkal, jövőre pedig további 4,1 százalékkal bővül a koszovói gazdaság. 

A koszovói ellenzéki pártok szeptember óta tojásdobálással, fütyüléssel és könnygázzal akadályozzák a parlament munkáját azt követelve, hogy Isa Mustafa kormányfő vonja vissza aláírását a Szerbiával augusztusban Brüsszelben kötött megállapodásról. Jóllehet a kisebbségi szerb önkormányzatok közösségének létrehozásáról szóló egyezményt nem hozták nyilvánosságra, a tiltakozók szerint túl sok jogot biztosít a koszovói szerbeknek. Az ellenzék bejelentette, mindaddig akadályozza a munkát, amíg követelésük nem teljesül. Ez a legsúlyosabb belpolitikai válság azóta, hogy Koszovó 2008-ban függetlenné vált Szerbiától.

Forrás: MTI