Mintegy hatvanezer rászorulót támogatott tavaly a huszonöt éves karitász szolgálatán, valamint szociális és gyermekvédelmi intézményein keresztül a Szeged-Csanádi Egyházmegye - közölte az egyházmegyei karitász vezetője csütörtökön.
Kothencz János az elmúlt évet értékelő szegedi sajtótájékoztatón felidézte, öt éve annak, hogy az egyházmegye - Kiss-Rigó László püspök döntése alapján - a szociális és gyermekvédelmi területen a korábbinál szélesebb körű társadalmi feladatot vállal. Az eredmények közül kiemelte, hogy szociális és gyermekvédelmi intézményeiknél minőségbiztosítási rendszert vezetettek be, és folyamatosan fejlesztik az ellátás színvonalát. Példaként említette, hogy sikerült a fenntartásukban működő lakásotthonok kilencven százalékát felújítani.

Jelentős előrelépés, hogy az utóbbi időszakban megnégyszereződött a nevelőszülői hivatást választók száma, és ennek köszönhetően ezer gyermek kerülhetett családba - mondta.

A szakember felhívta a figyelmet a sok ezer önkéntes szerepére, arra biztatva "a humanizmusban bízó" embereket, csatlakozzanak az egyházmegye kezdeményezéseihez.

Ritz Judit, a Bálint Sándor Egyházmegyei Szeretetszolgálat főigazgatója elmondta, csaknem kétezer embernek nyújtottak szociális támogatást és gondoskodást 2015-ben Csongrád és Békés megyei intézményeikben. Hódmezővásárhelyen a Badalik Bertalan Szociális Szolgáltató házi gondozást, jelzőrendszeres házi segítségnyújtást, idősek nappali ellátását, támogató szolgáltatást és szociális étkeztetést nyújtott a rászorulóknak. A hajléktalanokat ellátó, egyesített szociális intézményen keresztül átmeneti szállást tartanak fenn, időszakos jelleggel pedig nappali melegedőt és éjjeli menedékhelyet is - közölte.

Ancsa-Molnár Hajnalka, az egyházmegyei karitász koordinátora kifejtette, a szervezet Csongrádban és Békésben, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megye egy részén működő mintegy ötven karitászcsoportján keresztül támogatást nyújtott iskolakezdéshez, tűzifabeszerzéshez. Sok száz krízishelyzetbe került családot segítettek közüzemi számláik rendezésében, házfelújításban, kályhabeszerzésben vagy élelmiszerosztással. A karitász részt vett gyermekek táboroztatásában és korrepetálásban, támogatást adott gyógyszerek, gyógyeszközök beszerzéséhez. Ruhaadományokkal és bútorokkal, pelenkaprogrammal és szünidei étkeztetéssel is szolgálták a rászorultakat. A szervezet Szegeden két évtizede teajáratot is működtet, amelynek keretében meleg ételt, ruhát és számos más segítséget nyújtott októbertől áprilisig.

András Katalin, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató nevelőszülői hálózatért felelős főigazgató-helyettese elmondta, az egyházmegye fenntartásában működő intézmény öt megyében és a fővárosban gondoz és nevel családjukat vesztett fiatalokat. Jelenleg az ország egyik legnagyobb - mintegy négyezer személyes - gyermekvédelmi szakellátási rendszerét működteti. Országosan itt a legmagasabb, 92 százalékos a nevelőszülőknél élő állami gondoskodásban lévő gyermekek aránya. A szolgáltató kötelező feladatain túl csaknem 16 ezer ilyen gyermeket támogat partnerszervezetével, az ÁGOTA Alapítvánnyal, többek között élménypedagógiai, sport és kulturális programok szervezésével - tette hozzá.

A sajtótájékoztatóra készült háttéranyag szerint a Szeged-Csanádi Egyházmegye Roma Szakkollégiumot működtet, részt vesz a szenvedélybetegségben élők pszichoszociális segítségadásában és tanodaprogramokat is támogat. Az egyházmegye a menekültkrízis kezeléséből is kivette részét: a szegedi befogadóállomásra rendszeresen juttatott ágyakat, matracokat, ruházatot, Röszkére négy sátorral települt ki, és egészségügyi segítséget, élelmiszert, ruhát adott a menekülteknek, valamint támogatta a határrendészeti feladatot végzőket is.

Forrás: MTI