Fényes Lóránd amatőrcsillagász, asztrofotós felvételét választotta az amerikai űrkutatási hivatal A nap képének - értesítette a fotós szerkesztőségünket.
Üstökös a Göncölszekérben. (Fotó: Fényes Lóránd)
A felvétel egy, a Göncölszekéren átsuhanó üstököst ábrázol. Fényes Lóránd weboldalán kifejti, ismeretes volt, hogy január 16-án a Catalina-üstökös (C/2013) áthalad a Göncölszekéren és megközelíti az M101-galaxist, ezért jó előre készült a fénykép elkészítésére, hiszen tudta, hogy csupán két napja lesz rá. Két felvételt készített, egy távcsöveset és hordozható felszerelésének köszönhetően egy nagy látószögűt.

Az amatőr csillagász a hirado.hu-nak elmondta, a távcsöves kép elkészítése a nagyobb falat, abban az esetben igen nagy a nagyítás és a felbontás. Összevetésül, a távcsöves képen az üstökös magja és a mellette lévő - a fotón egész aprónak tűnő - Messier 101 galaxis fér csak be éppen a látómezőbe. Természetesen sokkal komolyabb műszaki feltétele van a kép elkészítésének. Azt a képet szavai szerint később publikálja.

"Ugyanakkor pont ezért kedves számomra ez a hagyományos 40mm-es objektívvel rendelkező kép. Egyszerű, letisztult, gyakorlatilag bármilyen otthoni fényképezőgéppel megörökíthető téma volt ez a nagyszerű égi találkozó. Egyedül az ég látszólagos elmozdulását követni képes asztrofotós mechanikára volt szükség, hisz 6 órán át exponált a fényképezőgép ahhoz, hogy az üstökös halvány csóvája is megjelenjen a képen. Az égbolt már 20 másodperc alatt is elmozdul annyira, hogy enélkül "csillaghúzós" lenne a végeredmény" - írta kérdésünkre válaszolva.

Mint kifejtette, megtiszteltetésnek tartja, hogy a NASA magyar képet választott a jelenség bemutatására, hiszen nagyon sokan lencsevégre kapták a világon.

Az üstököst 2013. október 31-én fedezték fel a Catalina Sky Survey projekt keretében.

Forrás: MTI