Igyekszik az eddiginél határozottabb nyomást gyakorolni a lengyel kormányra az Európai Bizottság. Először döntött eljárás indításáról a jogállamiság védelmében egy tagország ellen, ami az első szakasza a mechanizmusnak. Ez egyelőre egy párbeszéd, amivel Brüsszel az európai értékek fontosságára kívánja felhívni a lengyel kormány figyelmét.
Az Európai Parlament decemberben hozott határozatában kérte az Európai Bizottságtól a jogállamiságot és a demokratikus értékeket védő eljárás megindítását Magyarország ellen is, de erről még nem született döntés.

- A részletekre irányuló kérdéseink vannak a lengyel kormányhoz az alkotmány és más törvények módosításáról, amik hatással lehetnek a jogállamiságra Lengyelországban. A párbeszéd és az együttműködés jegyében kérjük a lengyel kormány magyarázatát, ez kötelességünk – mondta Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke.

A nemzeti konzervatív lengyel miniszterelnök korábban úgy fogalmazott, hogy nem fognak letérdelve politizálni. Beata Szydło szerdán egy parlamenti vitán azt is hozzátette, hogy nem kiváltságként, hanem jogként tekintenek az EU-val való partnerségre.


A lengyel kormány intézkedései közül aggodalommal vizsgálja Brüsszel a médiatörvény módosítását, ami lehetővé teszi a politikusok számára, hogy döntsenek a közmédia vezetőinek kinevezéséről. Az intézkedés bírálói szerint ezzel a sajtószabadságot sérti a lengyel kormány.

Az igazságügyi reform ellenzői attól tartanak, hogy az alkotmányt érintő és egyéb módosítások a hatalom megosztását, ezzel pedig a jogállamiság működését fenyegetik.